Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Soulu demonstrovaly tisíce příznivců zatčené exprezidentky Pak Kun-hje

Pak Kun-hje
Pak Kun-hje
Foto: Korea.ne

Soul - Do ulic Soulu vyšly desítky tisíc příznivců zatčené jihokorejské exprezidentky Pak Kun-hje . Na akci dohlíželo přes 10 tisíc policistů, neboť existovaly obavy z možných střetů s odpůrci bývalé hlavy státu.

Přívrženci exprezidentky nesli její portréty, jihokorejské a někdy i americké vlajky, napsala agentura AP.

Jihokorejské úřady vzaly exprezidentku do vazby 30. března. Pětašedesátiletá dcera dlouholetého jihokorejského diktátora tak nyní obývá celu o 12 metrech čtverečních. Může v ní být držena až 20 dní, než si vyslechne oficiální obvinění.

Někdejší hlava státu je zapletena do korupčního skandálu kolem své důvěrnice Čche Son-sil. Ta čelí podezření, že s využitím vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím.

Pak Kun-hje se podle prokuratury na braní úplatků přímo podílela. Do skandálu je zapletena i největší jihokorejská společnost Samsung Group; soud s jejím šéfem I Če-jongem už začal.

Jižní Koreou otřásá i aféra bývalé ministryně kultury Čche Jun-sun. Ta je nyní souzena za to, že se podílela na sestavení černé listiny téměř 10.000 umělců kritických k Pak Kun-hje.

Témata:  Jižní Korea Pak Kun-hje 1 EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.