reklama

Ruská policie dnes v Moskvě zatkla kolem 20 lidí, kteří se pokusili o úřady nepovolený protestní pochod na Triumfální náměstí. Dalších sedm osob zadržela na náměstí poblíž Kremlu, napsala agentura AP s odvoláním na ruské úřady.

V centru Moskvy se pohybovalo velké množství strážníků. Policie zablokovala Puškinovo náměstí, kde se tradičně scházejí příznivci opozice. Přístup chodců na Rudé náměstí byl možný jen přes detektory kovu. Do ulic ale vyšli znovu i studenti v Petrohradě a Čeljabinsku.

Demonstrací v Moskvě se o minulém víkendu podle nestátních médií zúčastnilo několik desítek tisíc lidí a zadrženo bylo přes 1000 osob. Část z nich policie prakticky ihned propustila, některými případy se však zabýval moskevský soud. Opozičního vůdce Alexeje Navalného, který protesty organizoval, soud poslal na 15 dní do vězení a udělil mu pokutu 20.000 rublů (asi 8900 Kč).

Člen moskevské komise pro dodržování lidských práv Dmitrij Piskunov řekl, že vyšetřovatelé se při výslechu vyptávali na politické názory zadržovaných a požadovali přístup k jejich účtům na sociálních sítích. Když zadržovaní na otázky odmítli odpovídat, policisté hrozili, že jim nastrčí drogy nebo způsobí problémy příbuzným.

reklama