demonstrace v Rusku

V městech ve východní části Ruska začali lidé demonstrovat proti částečné mobilizaci

Ruská policie zadržela na protestech proti mobilizaci už přes 1000 lidí

Svět

Ruská policie na dnešních protestních akcích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil ruský prezident Vladimir Putin, zadržela přes 1000 lidí. Vyplývá to z údajů na webu OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy. Nejméně 490 protestujících zadrželi policisté v Petrohradu a 424 v Moskvě.

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Svět

Svrhněte Putina! V Rusku navzdory epidemii demonstrovaly stovky lidí

V několika ruských městech se dnes sešly desítky i stovky lidí, kteří protestovali proti ústavní novele umožňující Vladimiru Putinovi zůstat v čele státu až do roku 2036. Demonstrace se uskutečnily navzdory varování zdravotníků před šířením nebezpečné nákazy, která podle dnes zveřejněných údajů připravila v Rusku o život 367 lidí. Velkou většinu nakažených koronavirem i mrtvých zaznamenala Moskva.

Rusko

Šok pro Rusko. Putinovi se situace vymyká kontrole? Socioložka má obavy

Svět

NÁZOR – Opět se ukázalo, že srpen je pro moderní Rusko problematický měsíc, tvrdí socioložka Ella Panejachová v komentáři pro server Moscow Times. Docentka z Vyšší ekonomické školy v Petrohradu připomíná, že v zemi vypukla velká politická krize poté, co došlo k bezohlednému vyloučení množství opozičních kandidátů z voleb do moskevského městského zastupitelstva, která přerostla i do jiných veřejných oblastí a vznáší vážné pochyby o samotné schopnosti Kremlu efektivně vládnout.

Vladimir Putin, ruský prezident

Kreml trne hrůzou. Jak dopadnou volby? Putin je připraven rázně zakročit

Svět

Rusko v neděli čekají komunální volby, v nichž se rozhodne o gubernátorech 19 krajů a oblastí a o složení téměř čtyřiceti republikových, krajských, oblastních a městských zastupitelstev. Zdaleka největší pozornost vyvolává hlasování v Moskvě, kde volební kampaň doprovázely demonstrace za účasti desítek tisíc lidí.

Rusko

Svět

Moskva ve víru demonstrací. Opozice na víkend naplánovala "festival protestů"

Tento a zřejmě i několik příštích víkendů čekají Moskvu další protesty, jejichž účastníci chtějí upozornit na údajnou diskriminaci opozičních kandidátů pro zářijové komunální volby. Většinu demonstrací moskevská radnice odmítla povolit, a tak lze čekat další zákroky policie, která při minulých protestech zadržela tisíce lidí.

Vladimír Putin

Moskvané proti Putinovi: Dnešní protest byl největší za posledních sedm let

Svět

Desítky tisíc lidí přišly dnes v Moskvě na povolenou demonstraci, aby protestovaly proti vyloučení opozice a nezávislých kandidátů ze zářijových voleb do městského sněmu. Policie zvýšila odhad počtu účastníků z počátečních 7000 až na 20.000, zatímco nevládní organizace hovoří o 49.900 demonstrantech.

Vladimir Putin, ruský prezident

Svět

Kreml vsadil na silové potlačení moskevských protestů, píše tisk

Kreml vsadil na silové řešení krize kolem demonstrací v Moskvě, vyvolaných vyřazením opozičních kandidátů z účasti v zářijových volbách do moskevského zastupitelstva, shoduje se světový tisk. Hlubší příčiny nespokojenosti, kterými jsou ekonomické zaostávání a neoblíbenost vládnoucího režimu, tím však dokáže odstranit jen stěží.

Alexej Navalnyj

Policejní brutalita v Moskvě: Tohle bylo moc i na Kreml, šíří se spekulace o otrávení Navalného

Svět

Ruské soudy dnes zahájily přestupková řízení proti stovkám osob, které policie v Moskvě zadržela při sobotním protestu proti vyloučení opozičních kandidátů z komunálních voleb. Z moskevské nemocnice se zároveň vrátil do vězení opoziční vůdce Alexej Navalnyj, který byl o víkendu hospitalizován kvůli prudké alergii. Opoziční média spekulují, že mohl být otráven.

Ilustrační foto

Policejní teror v Moskvě. Počet zadržených se vyšplhal na 1400, EU je zděšena

Svět

Téměř 1400 lidí zadržela podle nové bilance policie v centru Moskvy při sobotní nepovolené demonstraci, kterou svolala opozice kvůli vyloučení části kandidátů z komunálních voleb. Oznámil to dnes server OVD-Info, který se specializuje na policejní zákroky. Ruské tiskové agentury TASS a RIA-Novosti hovoří o 1074 zatčených. Hromadné zatýkání v noci na dnešek odsoudila šéfka unijní diplomacie Federika Mogheriniová.

Moskva

Přes 1000 zatčených v Moskvě. Policie nekompromisně zakročila proti demonstrantům

Svět

Přes tisíc lidí zatkli dnes policisté při nepovolené demonstraci v centru Moskvy, kterou svolala opozice kvůli vyloučení části kandidátů z komunálních voleb. Informovala o tom agentura TASS, která se odvolává na policii, a zhruba podobnou bilanci jako ona zveřejnil i server OVD-Info, jenž se specializuje na policejní zákroky. Minulou sobotu přišlo na shromáždění, které se konalo z téhož důvodu s povolením úřadů, 12.000 lidí. Dnešní účast policie odhadla na 3500 osob, podle organizátorů přišlo nejméně 5000 lidí. Před týdnem akce se demonstrace obešla bez incidentů.

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

20. července 2024 17:01

Ruské útoky opět cílily na energetickou infrastrukturu Ukrajiny, část země je bez proudu

Ruské drony v noci na sobotu zasáhly energetickou infrastrukturu ve dvou oblastech na severu Ukrajiny, uvedli místní představitelé podle serveru Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy