reklama

"Žádáme prezidenta a vládu, aby přijali naléhavá opatření na záchranu lidí během krize," uvedli na facebooku organizátoři protestu, který se má konat příští úterý. Už nyní vyzvali své přívržence k zasílání virtuálních transparentů.

Virtuální protesty se konaly v řadě ruských měst již v pondělí. "Lidé, kteří nesmějí vycházet z domu, začali v aplikacích vyhledávače Yandex Navigace a Mapy psát komentáře na místech u vládních úřadů. Kritizovali počínání místní a federální vlády a požadovali vyhlášení mimořádné situace, která by jim umožnila žádat náhradu škody. Stěžovali si na ztrátu příjmů, zatímco platby za bydlení, půjčky a hypotéky nikdo nezrušil," vylíčil server Newsru.com.

Pandemie nemoci covid-19 a pád cen ropy vyvolaly v Rusku vážnou hospodářskou krizi. Mnoho lidí přišlo o práci, když jim úřady nařídily zůstat doma. Prezident Vladimir Putin při vyhlášení "nepracovního týdne", rozšířeného až do konce dubna, žádal zaměstnavatele, aby svým pracovníkům dál vypláceli mzdy. Navzdory ohlášeným opatřením na podporu malých a středních podniků zůstává ale státní pomoc málo cílená, a tak hodně firem, zbavených příjmů kvůli nemožnosti podnikat, poslalo své zaměstnance na nucenou dovolenou bez peněz, poznamenala AFP.

Zatím není jasné, zda se k chystané demonstraci přidá i opoziční předák Alexej Navalnyj, který v pondělí na svém blogu s odvoláním na zprávu jedné moskevské ekonomické školy tvrdil, že čtvrtina Rusů v důsledku nařízeného volna přišla o příjem.

V pondělí ve Vladikavkazu na severním Kavkazu protestovaly stovky lidí proti opatřením, která mají zabránit šíření koronaviru. Zdůrazňovali hospodářské potíže, které tato opatření vyvolávají. Po vypískání hlavy regionu protest rozehnaly pohotovostní policejní jednotky. Podle serveru OVD-Info se nepovolené akce zúčastnilo 2000 lidí a policie zadržela 69 demonstrantů. Organizátor akce, operní pěvec Vadim Čeldijev, skončil na dva měsíce ve vyšetřovací vazbě.

Virtuální pondělní protesty podle serveru Newsru.com vypukly nejprve v Rostovu na Donu, kde se objevily komentáře "Vyplaťte lidem podporu!", "Nakrmte mé děti", "Chceme jíst. Práce není!". Následovaly obdobné akce v Moskvě, Petrohradu, Nižním Novgorodu, Jekatěrinburgu, Saratovu, Novosibirsku či Krasnojarsku. Místy prý virtuální protest přerostl ve virtuální vzpouru: Yandex mazal komentáře, zatímco autoři je psali se zdvojnásobeným úsilím.