Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Rusku opět proběhly demonstrace proti mobilizaci, policie je potlačila

Lidé v Rusku protestují proti mobilizaci
Lidé v Rusku protestují proti mobilizaci
Foto: Twitter

Policie se dnes střetla s odpůrci mobilizace v Dagestánu na jihu Ruska. Podle agentury Reuters to ukazuje na míru nespokojenosti s rozhodnutím prezidenta Vladimira Putina, na jehož základě mají být do války na Ukrajině odvedeny další statisíce mužů.

První vojenskou mobilizaci v Rusku od druhé světové války vyhlásil Putin ve středu, v následujících dnech vyvolala protesty v desítkách měst po celé zemi. Podle Reuters je hněv veřejnosti zřejmě obzvláště silný v chudých regionech obývaných etnickými menšinami, jako je právě Dagestán.

Desítky videí zveřejněných na sociálních sítích ukazují dnešní střety s policií v Machačkale, hlavním městě této ruské autonomní republiky na pobřeží Kaspického moře. Protestující na nich volali "ne válce". Na jednom snímku byla zachycena skupina žen bránících v pohybu policistovi, další ukazovaly násilné střety, včetně zatýkání demonstrantů.

Organizace na ochranu lidských práv OVD-Info monitorující policejní zásahy uvedla, že je znepokojena záběry - jak to nazvala - velmi tvrdého zatýkání, které přišly z Machačkaly. Podle ní bylo po celém Rusku v uplynulých dnech zatčeno na protestech proti mobilizaci více než 2000 lidí, převážně ve velkých městech.

Další incident, který donutil policii varovně střílet do vzduchu, se odehrál na silnici z Machačkaly do Chasavjurtu. Desítky protestujících tam zablokovaly hlavní silnici na protest proti odvodovým komisařům, kteří podle nich povolali k vojenské službě více než 100 mužů z jediné osmitisícové vesnice.

Z Dagestánu, převážně muslimského regionu na severním Kavkaze, podle zjištění ruského vydání stanice BBC pocházelo nejméně 301 vojáků, kteří v řadách ruské armády padli na Ukrajině. Je to nejvíce ze všech ruských regionů a více než desetkrát více než z Moskvy, která má přitom pětkrát více obyvatel.

Ve snaze rozptýlit hněv veřejnosti dnes dagestánský lídr Sergej Melikov uvedl, že při mobilizaci v regionu se staly chyby, při nichž byli odvedeni studenti, otcové početných rodin či lidé bez předchozích vojenských zkušeností. Tyto skupiny měly přitom být z mobilizace vyloučeny.

Témata:  Rusko demonstrace v Rusku policie Rusko

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Oteplí se, na letní teploty si ale počkáme

Letní teploty příští týden sice nedorazí, denní maxima se ale podle ČHMÚ.cz budou pohybovat nad 20 stupni.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Austrálie, ilustrační fotografie.

Komentář

ANZAC Day: Jak se z Austrálie a Nového Zélandu stal Západ? Ostrovanům vděčíme za mnohé

Australané, Novozélanďané a Tongané si v pátek připomněli ANZAC Day – den věnovaný památce Australského a novozélandského armádního sboru. Na první pohled by se Evropanům mohl zdát tento svátek marginální, ba dokonce nepodstatný. Takový názor by však svědčil spíše o neznalosti než o skutečném porozumění dějinám. Právě jednotky ANZAC sehrály klíčovou roli v podpoře spojeneckých sil během první světové války, často za cenu obrovských obětí. A jejich závazek pomoci Západu tím neskončil – tradice odvahy, solidarity a ochoty nést tíhu světových konfliktů zůstala v Austrálii a na Novém Zélandu živá dodnes.