Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tisíce lidí pochodovaly proti Putinovi. V Moskvě se vzpomínalo na Borise Němcova

Boris Němcov, kritik prezidenta Putina
Boris Němcov, kritik prezidenta Putina
Foto: Reprofoto ABCNews

Tisíce lidí se dnes v centru Moskvy zúčastnily každoročního pochodu k uctění památky Borise Němcova, opozičního politika a předního kritika ruského prezidenta Vladimira Putina. Němcov byl zavražděn na dohled od Kremlu v roce 2015. Dnešní akce se obešla bez incidentů, informovala ruská agentura Interfax.

Podle ruského opozičního listu Novaja Gazeta nesli protestující portréty zabitého politika a transparenty a nápisy "Odevzdali jsme Rusko podvodníkům, je čas si ho vzít zpět" nebo "Za Rusko bez svévole a korupce". Domáhali se také politických změn a svobodných voleb. Kromě Němcova si připomněli rovněž ruské novináře zabité v posledních letech.

Podle nevládní organizace Bílé počítadlo, která pomocí detekčních rámů monitoruje množství lidí na mítincích, se v Moskvě sešlo 10.800 demonstrantů. Moskevská policie uvádí počet 6000. Vzpomínková akce podle deníku proběhla také v Petrohradě, kde se jí zúčastnilo asi tisíc lidí. Lidé se na památku Němcova sešli také v jihoruských městech Astrachaň a Rostov na Donu.

"Toto je pochod proti Vladimiru Putinovi. Toto je pochod za svobodné a demokratické Rusko," prohlásil ve videonahrávce před konáním pochodu jeden z jeho organizátorů Ilja Jašin, šéf hnutí Solidarita založené Němcovem.

Pětapadesátiletý Němcov byl jedním z nejhlasitějších kritiků prezidenta Putina. Zavražděn byl v roce 2015, když přecházel most poblíž Kremlu. V té době pracoval na zprávě objasňující ruskou úlohu v konfliktu na Ukrajině. Jeho vražda vzbudila zděšení uvnitř opozičních kruhů.

Soud v roce 2017 poslal na 20 let za mříže Němcovova vraha Zaura Dadajeva. Čtveřice jeho kompliců si odpykává tresty od 11 do 19 let. Spolupracovníci politika však tvrdí, že vyšetřování bylo zmanipulované a že neodhalilo skutečné objednavatele vraždy.

Témata:  Boris Němcov Moskva demonstrace v Rusku

Související

Aktuálně se děje

15:10

9:07

Kauza Signal se opakuje. Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace s rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Mimořádná zpráva

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.