Moskva

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili v Moskvě

Svět

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Restaurace

Moskva má jako první v postsovětském prostoru restaurace s michelinskou hvězdou

Svět

Francouzský gastronomický průvodce Michelin ve svém prvním díle věnovaném ruské metropoli udělil hvězdy devíti moskevským restauracím. Hlavní město Ruska se tak stalo prvním v postsovětském prostoru, které má "michelinské restaurace", poznamenal web ruské služby stanice BBC. Celkem se v prvním vydání prestižního průvodce objevilo 69 moskevských podniků.

Ilustrační foto

Svět

Soupravy v moskevském metru poprvé řídí ženy

Poprvé v dějinách moskevské podzemní dráhy vyjely tuto neděli na jednu z 12 linek vlaky, které řídily ženy. "První řidičky elektrických souprav v moderních dějinách začaly pracovat pro moskevské metro," oznámil podnik na sociální síti. Stalo se tak po nedávných změnách v předpisech, které vylučovaly ženy z mnoha profesí, upozornila agentura AFP.

Ilustrační foto

V Moskvě navzdory koronaviru otevřeli velké veřejné kluziště

Svět

Moskva navzdory vysokému tempu šíření koronavirové nákazy v Rusku otevřela pro veřejnost obří kluziště. Nachází se v rozsáhlém areálu Výstavy úspěchů národního hospodářství (VDNCh) na severu ruské metropole. V zemi přitom během pátku, kdy bylo možné ledový ovál poprvé vyzkoušet, přibylo více než 27.000 potvrzených infekcí koronavirem, z toho 7320 v Moskvě.

Ilustrační foto

Odplata za stržení Koněva? Moskva chce přejmenovat stanici metra Pražská

Svět

Stanice moskevského metra Pražská by se mohla přejmenovat na Maršála Koněva. Navrhuje to společenská rada při ruském ministerstvu obrany, podle níž by tento krok měl být odpovědí na odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Informovala o tom ruská armádní televize Zvezda.

Moskva

Moskva čeká nápor nákazy COVID-19, Rusko pozastavuje všechny lety

Svět

Ruská vláda dnes nařídila úřadu pro civilní letectví, aby od pátku zastavil veškeré pravidelné i charterové lety mířící do Ruska i z něho. Děje se tak v souvislosti s šířením koronaviru, informuje agentura Reuters. Moskva se podle epidemiologů připravuje na prudký nárůst případů nákazy.

Moskva

Počet nakažených v Rusku neodpovídá statistikám? Rázná slovy z Moskvy

Svět

Moskevský starosta Sergej Sobjanin dnes připustil, že šíření koronaviru v jeho městě je mnohem horší než ukazují oficiální statistiky. Agentura Reuters upozorňuje, že jde o zatím nejsilnější prohlášení někoho z významných ruských činitelů, z něhož vyplývá, že úřady nemají úplný přehled o tom, jak dalece se nákaza v největší zemi světa rozšířila. Rusko dosud ohlásilo 495 nakažených, jedna žena infikovaná koronavirem zemřela.

Moskva

Svět

Počasí blázní i v Rusku. Moskva musela sníh dovézt, internet se baví

S moskevským rozpočtem si lze koupit vše - dokonce i zimu, ironicky komentují Rusové na sociálních sítích počin moskevské radnice, která se vzhledem k výjimečně teplému počasí rozhodla navodit zimní atmosféru vítání Nového roku dovozem sněhu alespoň do centra metropole. "Peněz je v ruském hlavním městě mnoho, ale sníh letos vůbec není," konstatovala zpravodajská stanice BBC na svém webu.

Miroslav Toman, ministr zemědělství ČR (fotil: David Sedlecký)

Poprask v Rusku: Cesta ministra Tomana skončila předčasně

Svět

Ministr zemědělství Miroslav Toman dnes předčasně ukončil pětidenní cestu s podnikatelskou misí v Rusku. Tamní úřady neumožnily delegaci přelet z Moskvy do Kazaně, ministr s podnikateli se proto vrací do Prahy, napsal dnes server deníku E15. Jednání ruských úřadů podle Tomana vyvolává znepokojení nad vzniklou situací, která vyvolává otázky nad skutečným zájmem ruské strany o vzájemnou spolupráci.

Donald Trump

Trump zvažuje cestu do Ruska, láká ho Moskva a oslavy výročí porážky nacismu

Svět

Americký prezident Donald Trump zvažuje, že se příští rok v květnu v Moskvě zúčastní oslav 75. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem. Trump to dnes podle agentury Reuters řekl novinářům. Pozvání k oslavám od hlavy ruského státu Vladimira Putina přijali již dříve prezidenti Francie či Česka Emmanuel Macron a Miloš Zeman.

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Vzpoura ruských vojáků? Volby v Moskvě přinesly jedno velké překvapení

Svět

Kandidát protikremelské opozice Sergej Mitrochin získal mandát v nedělních komunálních volbách v Moskvě s pomocí hlasů vojáků a jejich rodinných příslušníků. Podle agentury Reuters to vyplývá z volebních dat, která naznačují, že nespokojenost s poklesem životní úrovně mohla zasáhnout i části armády.

Moskva

Svět

Volby v Moskvě: Putinova vládní strana vítězí, triumf se však nekonal

Vládní strana Jednotné Rusko v nedělních komunálních volbách v Moskvě podstatně ustoupila ze svých pozic, i když si na radnici zachovala poměrně těsnou většinu. Vyplývá to z oficiálních výsledků, které dnes zveřejnila ústřední volební komise. V metropolitním zastupitelstvu, které má 45 míst, získali kandidáti podporovaní Jednotným Ruskem 25 mandátů, zatímco dosud jich měli 38.

Moskva

Češi se hádají o sochu Koněva. Dcera maršála ji chce převézt do Moskvy

Svět

Dějiny druhé světové války se staly důvodem k vyřizování účtů, uvedla dnes na svém webu v komentáři k bojům o pražskou sochu sovětského maršála Ivana Koněva ruská státní televize NTV. Polemika se dostala do ruských médií po nedávném výroku ministra kultury Vladimira Medinského, který starostu šestého pražského obvodu označil za nacistu. Koněvova dcera v ruských médiích oznámila, že chce památník dopravit do Ruska.

Vladimir Putin, ruský prezident

Kreml trne hrůzou. Jak dopadnou volby? Putin je připraven rázně zakročit

Svět

Rusko v neděli čekají komunální volby, v nichž se rozhodne o gubernátorech 19 krajů a oblastí a o složení téměř čtyřiceti republikových, krajských, oblastních a městských zastupitelstev. Zdaleka největší pozornost vyvolává hlasování v Moskvě, kde volební kampaň doprovázely demonstrace za účasti desítek tisíc lidí.

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy