reklama

Nákaza se dosud projevila v 82 z 85 ruských regionů. Nejhorší zůstává situace v Moskvě, kde zaznamenali 1489 nových případů a celkový počet nakažených přesáhl 13.000.

Zdravotnické úřady v metropoli varovaly, že "v příštích dvou či třech týdnech mohou chybět nemocniční lůžka" pro nakažené. Proto se má na léčbu infikovaných zaměřit dalších 24 městských nemocnic.

Kvůli koronaviru se v regionech ruší a odkládají "tradiční jarní subbotniki", tedy více či méně dobrovolné brigády věnované úklidu a zkrášlování okolí bydliště, uvedl TASS. Své víkendové přehlídky odložila i čestná stráž v Kremlu, a to s odvoláním na pozdější nástup branců do armády.

První případ nákazy koronavirem, který se od loňska začal do světa šířit z Číny, byl v Rusku zaregistrován 31. ledna. Ruská vláda posléze zavedla řadu opatření, uzavřela školy, divadla i hranice a vyhlásila režim nepracovního týdne, který posléze prodloužila do konce dubna. Nyní v zemi fungují pouze klíčové podniky a úřady a otevřené jsou jen lékárny a obchody s prodejem zboží denní potřeby.

S omezením volného pohybu začal podle médií moskevský starosta Sergej Sobjanin, který opatření také postupně zpřísňoval. Od konce března v Moskvě, ale i ve většině regionů, smí lidé vycházet ze svých domovů, jen aby si vyřídili to nejnutnější.

reklama