reklama

Nákladní vozy dovezly sníh alespoň na tu část Tverské ulice, vedoucí k Rudému náměstí u Kremlu, která se o Silvestru přemění v pěší zónu. Očití svědci zaznamenali sníh i na Rudém náměstí, kde se závěje ocitly za kovovým oplocením, aby je kolemjdoucí hned nerozšlapali. "Pomáháme přírodě i náladě," objasnil jeden z úředníků.

"Sníh dorazil, ač jsme jej nečekali. Teď máme s čím bojovat," žertoval na účet úřady zařízené "kalamity" internetový časopis Ljubimaja Moskva. "Moskva vyváží do regionů odpad a dováží sníh," poznamenal uživatel s přezdívkou Absurdistán. "Na Tverskou dovezli sníh. Doufám, že proto, aby jej posypali solí," dodal další vtipálek.

Radnice ale se vší vážností vysvětluje, že "nevelké množství sněhu" na Tverské ulici bylo dovezeno z výstaviště úspěchů národního hospodářství VDNCH za účelem vytvoření "kopečku pro snowboarding". Podobný už funguje na jiné pěší zóně, na Arbatu. A není to ani sníh, ale nařezaný led.

Moskevská radnice na novoroční oslavy podle médií vynaloží půldruhé miliardy rublů (asi 550 milionů Kč), v čemž pár fůr sněhu nepředstavuje žádnou velkou položku. Na dotaz ohledně silvestrovských výdajů metropole mluvčí Kremlu poznamenal, že to není žádné velké utrácení z pohledu příjmů, které Moskva dokázala zvýšit i po odchodu tak velkých plátců daní, jako jsou společnosti Gazprom a Gazprom-něfť, které přesídlily do Petrohradu. Moskva "vydělává a je skutečně bohatá", dodal kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Pamětníci připomínají, že dovoz sněhu za účelem sportování vůbec není moskevský vynález. Cosi podobného se dělo i při lyžařských závodech v Tallinnu v roce 2007 nebo o dva roky později v Liberci při mistrovství světa v klasickém lyžování.

Pokud jde o nadílku přírodního sněhu v Moskvě, meteorologové jsou opatrní. "Počasí na Nový rok a hned po něm je kupodivu nepředvídatelné," prohlásil ředitel ruského meteorologického ústavu Roman Vilfand.

reklama