Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: Ukrajinci zaútočili v Moskvě

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.
Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.
Foto: vertipedia-legacy.vtol.org

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Podle zprávy ukrajinské vojenské rozvědky HUR skončil víceúčelový ruský vrtulník Ka-32 v plamenech, což se stalo v noci na pátek na mezinárodním letišti Ostafjevo v Moskvě.

Na málo jasném videu je vidět muž, který pomocí vysoce hořlavé látky zapálí kabinu vrtulníku. Požár rychle vzplanul a je pravděpodobné, že helikoptéra byla po útoku nepoužitelná.

Video: Na letišti v Moskvě byl zničen nepřátelský vrtulník Ka-32 | HRU

Úspěšná operace byla jedním z hlavním témat dnešního zpravodajství deníku The Kyiv Independent. Ukrajinské síly pravidelně útočí bezpilotními letouny a sabotážní akce na ruském území, zaměřené na vojenská zařízení, ropné rafinerie a průmyslová zařízení. Kyjev obvykle útoky uvnitř Ruska oficiálně nekomentuje.

Ruské vrtulníky Ka-32 jsou multifunkční stroje, které mohou být použity k transportu osob i nákladu a také při záchranných operacích. Využívají se také na stavbách, případně při nakládání a vykládání lodí a při nouzových evakuacích.

Letiště Ostafjevo je provozováno společností Gazpromavia, která je součástí ruského ropného gigantu Gazprom, uvedla rovněž ukrajinská rozvědka.

HUR uvedla, že vrtulník shořel a video sdílela na sítích. Deník The Kyiv Independent však nemohl tato tvrzení okamžitě ověřit.

Témata:  válka na Ukrajině Moskva Kamov Ka-32

Aktuálně se děje

23. května 2024 15:29

Jak ukončit válku v Pásmu Gazy? Ministři arabských zemí chtějí jednat s EU

Ministři arabských zemí se v pondělí setkají v Bruselu se svými protějšky z Evropské unie, aby hledali společné řešení pro ukončení války v Pásmu Gazy a nastolení trvalého míru. Uvedl to zvláštní představitel EU pro mírový proces na Blízkém východě Sven Koopmans. Informaci přinesla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy