Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

"Naše tanky budou v Praze." Ruští extremisté kvůli Koněvovi zaútočili na ambasádu ČR

Moskva
Moskva
Foto: moscow.ru

Skupina osob v maskách v neděli vyvěsila na plot českého velvyslanectví v Moskvě nápis Stop fašismu a hodila do areálu ambasády několik dýmovnic. Oznámila to dnes ruská televize REN. Podle ní je to reakce na odstranění sochy maršála Ivana Koněva v Praze. Při incidentu nebyl nikdo zatčen.

Česko poslalo ruské diplomacii kvůli útoku nótu. Podle ministerstva je Rusko povinno ambasádu chránit. "Česká republika protestuje proti útoku na prostory diplomatické mise, které je hostitelská země povinna chránit," sdělila ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Oficiální nótu kvůli tomu podle ní odeslalo dnes české velvyslanectví v Moskvě ruskému ministerstvu zahraničí. "Očekáváme, že ruské orgány přijmou taková opatření, aby se podobné incidenty neopakovaly," doplnila mluvčí.

#TZMZV: Prohlášení tiskové mluvčí MZV k incidentu na zastupitelském úřadu v Moskvě → https://t.co/RvhrbQJi3l

— MZV ČR (@mzvcr) April 6, 2020

K akci se na svém webu přihlásila nezaregistrovaná strana Jiné Rusko, známá svými ultralevicovými a krajně nacionalistickými názory. "Naše tanky budou v Praze!" uvedla strana na svém webu. 

Jiné Rusko, jehož stoupenci sami sebe označují za nacionální bolševiky, se hlásí k odkazu nedávno zemřelého kontroverzního politika Eduarda Limonova, jednoho z hlavních ideologů velkoruské nacionalistické levice. Na svém webu k útoku na ambasádu strana uvádí, že šlo o odpověď českým úřadům za odstranění Koněvovy sochy, které prý bylo "součástí všeobecné strategie evropských států na přezkoumání výsledků druhé světové války".

"Když odmítají zásluhy sovětského národa ve věci boje s nacismem, vydávají se samy české úřady na cestu schvalování nacismu," konstatuje se v článku. Strana Jiné Rusko v něm vyzývá ruské ministerstvo obrany k odpovídajícím diplomatickým, "a bude-li to nutné nejen diplomatickým" krokům, které by měly "přesvědčit evropské kolegy o tom, že rusofobie v jakékoli formě nezůstane bez trestu".

Článek končí provoláním "Naše tanky budou v Praze!" a "Rusko je všechno, vše ostatní nic". Z přiložených fotografií je patrné, že akci provedli čtyři muži oblečení v černém a v maskách. Televize REN ve své zprávě uvedla, že policie po pachatelích akce pátrá.

Sochu sovětského maršála Ivana Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, odstranila radnice Prahy 6 minulý pátek. Proti postupu radnice ostře protestovali čeští komunisté, Rusko prostřednictvím svého pražského velvyslanectví i prezident Miloš Zeman. Starosta městské části Ondřej Kolář uvedl, že radnice k odstranění sochy využila nynější nouzový stav.

Témata:  Moskva Ivan Stěpanovič Koněv extremismus Praha Rusko Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Aktuálně se děje

14. července 2024 10:26

Netanjahu: Izrael zatím neví, jestli útok nepřežili velitelé Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na sobotní tiskové konferenci řekl, že stále není jasné, zdali se armádě při sobotním útoku v Pásmu Gazy podařilo zlikvidovat dva velitele militantního hnutí Hamás. Informoval o tom server Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy