Zastavení činnosti zahraničních firem je součástí protiruských sankcí, které Západ vůči Rusku zavedl kvůli invazi ruské armády na Ukrajinu. Sankce zahrnují i zablokování aktiv ruských občanů v zahraničí, což hodlá Rusko právně napadnout, oznámila dnes guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová. Nicméně dodala, že takový krok bude nutné pečlivě promyslet a důkladně právně zdůvodnit.

Sobjanin dnes na svém blogu napsal, že lidem, kteří přijdou v důsledku odchodu zahraničních firem z Moskvy, jsou moskevské úřady připraveny pomoci rekvalifikačními kurzy nebo nabídkou dočasné práce v sociálních službách.

Pozastavení aktivit v Rusku v reakci na invazi ruských vojsk na Ukrajinu oznámil například německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Puma, švédský oděvní řetězec H&M, španělský prodejce oděvů Inditex nebo švédská nábytkářská značka IKEA. V Moskvě se tak mimo jiné kvůli tomu zavřela řada prodejen zboží zahraničních firem.

Nabiullinová dnes také uvedla, že sankce zprvu zasáhly finanční sektor a nyní mají velký vliv na ekonomiku obecně. "Naše hospodářství vstoupilo v důsledku sankcí do obtížného období strukturálních změn," uvedla.

Hlavní problémy jsou spojené s dovozními restrikcemi a logistikou zahraničního obchodu. "Ruští výrobci se budou muset změně přizpůsobit, hledat nové partnery, jinou logistiku či se ve výrobě zaměřit na produkty dřívější generace," dodala. To vše podle ní ale nějaký čas potrvá.