Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odplata za stržení Koněva? Moskva chce přejmenovat stanici metra Pražská

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Stanice moskevského metra Pražská by se mohla přejmenovat na Maršála Koněva. Navrhuje to společenská rada při ruském ministerstvu obrany, podle níž by tento krok měl být odpovědí na odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Informovala o tom ruská armádní televize Zvezda.

Radnice Prahy 6 sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, nechala odstranit začátkem dubna a chce ji umístit do muzea.

Dopis s žádostí o podporu iniciativy na přejmenování stanice moskevské podzemní dráhy byl adresován ministru obrany Sergeji Šojguovi. Úkolem společenské rady je hájit zájmy občanské společnosti při tvorbě ruské obranné politiky. Je poradním orgánem ministerstva obrany a její rozhodnutí mají doporučující charakter.

Možné přejmenování stanice metra dnes v moskevském rozhlasu komentoval mluvčí českého velvyslanectví v Moskvě. "Podobné kroky, jako je přejmenování stanice metra, jsou plně v kompetenci místní samosprávy nebo vedení moskevského metra. Tato rozhodnutí budeme plně respektovat," řekl stanici Echo Moskvy mluvčí Jan Jindřich.

Za pobuřující a cynické označil v úterý šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov počínání úřadů v Praze. Vyšetřovací výbor Ruské federace minulý týden zahájil trestní stíhání osob, které se na odstranění Koněvovy sochy v Praze podílely.

Pojmenování Pražská získala jedna z nových stanic moskevského metra v 80. letech, v Praze dostala jméno Moskevská jedna z nových stanic na trase B. Po pádu komunismu ale byla v roce 1990 přejmenovaná na Anděl podle tradiční smíchovské křižovatky. Oproti Praze Moskva název ponechala.

Témata:  Ivan Stěpanovič Koněv Moskva metro Rusko Praha

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 15:04

Ruská propaganda padělala obálku týdeníku "The Economist" o začátku třetí světové války

Ruští propagandisté vytvořili falešnou obálku známého britského časopisu s cílem šířit jaderné hrozby, které měly zasáhnout západní veřejnost.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy