Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko hodlá vyšetřovat překrucování historie, zřídilo speciální tým kriminalistů

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Ruská kriminální ústředna vytváří zvláštní oddělení, které bude vyšetřovat zločiny související s překrucováním dějin a pokusy o rehabilitaci nacismu. O rozhodnutí předsedy Vyšetřovací výboru Alexandra Bastrykina informovala agentura TASS.

"Práce se zaměří nejen na odhalování pachatelů válečných zločinů, a tím i na naplňování principu neodvratitelnosti trestu, ale i na to, aby se zabránilo překrucování historických faktů," zdůraznil výbor. "Vidíme, že jednotlivé západní státy zaujímají ohledně závěrů druhé světové války stanovisko, které je pro Rusko nepřijatelné," dodal výbor podle TASS.

Letos v dubnu Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. České ministerstvo zahraničí vzápětí zareagovalo prohlášením, že stíhání české samosprávy Ruskem je nepřípustné, ruské zákony nebudou v Česku vymahatelné a že striktně odmítá zásahy státních orgánů Ruské federace do vnitřních záležitostí České republiky.

Sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, nechala odstranit radnice Prahy 6. Ruská diplomacie tento krok označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi. Na vyšetřování u Bastrykina naléhal také ministr obrany Sergej Šojgu.

Spory o výklad dějin vede Moskva obvykle s Polskem a pobaltskými státy, a to zejména o pakt Ribbentrop-Molotov, kterým si nacistické Německo a Sovětský svaz domluvily útok na Polsko v září 1939 a rozdělení i dalších území ve východní Evropě, a o nastolení komunistických režimů po druhé světové válce.

Bastrykin se před dvěma měsíci dostal na britskou černou listinu spolu s dalšími 24 Rusy, kteří jsou obviňováni z porušování lidských práv ve světě. Většina z nich má spojitost se smrtí ruského právníka zahraničního investičního fondu Sergeje Magnitského v moskevské vazební věznici. Sankce mají podobu zmrazení bankovních účtů a zákazu cestování přes britské území. Bylo to poprvé od vystoupení z Evropské unie, kdy Británie vydala vlastní sankční seznam. "Pokud jste kleptokrat nebo představitel organizovaného zločinu, nebudete mít možnost prát své krvavé peníze v této zemi," vysvětlil ministr zahraničí Dominic Raab.

Témata:  Rusko historie Ivan Stěpanovič Koněv pakt Ribbentrop-Molotov

Aktuálně se děje

23. června 2024 19:37

Jurečka chce zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy