Ruská kriminální ústředna vytváří zvláštní oddělení, které bude vyšetřovat zločiny související s překrucováním dějin a pokusy o rehabilitaci nacismu. O rozhodnutí předsedy Vyšetřovací výboru Alexandra Bastrykina informovala agentura TASS.
"Práce se zaměří nejen na odhalování pachatelů válečných zločinů, a tím i na naplňování principu neodvratitelnosti trestu, ale i na to, aby se zabránilo překrucování historických faktů," zdůraznil výbor. "Vidíme, že jednotlivé západní státy zaujímají ohledně závěrů druhé světové války stanovisko, které je pro Rusko nepřijatelné," dodal výbor podle TASS.
Letos v dubnu Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. České ministerstvo zahraničí vzápětí zareagovalo prohlášením, že stíhání české samosprávy Ruskem je nepřípustné, ruské zákony nebudou v Česku vymahatelné a že striktně odmítá zásahy státních orgánů Ruské federace do vnitřních záležitostí České republiky.
Sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, nechala odstranit radnice Prahy 6. Ruská diplomacie tento krok označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi. Na vyšetřování u Bastrykina naléhal také ministr obrany Sergej Šojgu.
Spory o výklad dějin vede Moskva obvykle s Polskem a pobaltskými státy, a to zejména o pakt Ribbentrop-Molotov, kterým si nacistické Německo a Sovětský svaz domluvily útok na Polsko v září 1939 a rozdělení i dalších území ve východní Evropě, a o nastolení komunistických režimů po druhé světové válce.
Bastrykin se před dvěma měsíci dostal na britskou černou listinu spolu s dalšími 24 Rusy, kteří jsou obviňováni z porušování lidských práv ve světě. Většina z nich má spojitost se smrtí ruského právníka zahraničního investičního fondu Sergeje Magnitského v moskevské vazební věznici. Sankce mají podobu zmrazení bankovních účtů a zákazu cestování přes britské území. Bylo to poprvé od vystoupení z Evropské unie, kdy Británie vydala vlastní sankční seznam. "Pokud jste kleptokrat nebo představitel organizovaného zločinu, nebudete mít možnost prát své krvavé peníze v této zemi," vysvětlil ministr zahraničí Dominic Raab.
Témata: Rusko, historie, Ivan Stěpanovič Koněv, pakt Ribbentrop-Molotov
Související
19. listopadu 2024 17:54
19. listopadu 2024 11:55
18. listopadu 2024 17:25
17. listopadu 2024 15:58
17. listopadu 2024 12:35