Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko agresivně zasahuje do suverenity ČR! Polský ministr se vložil do kauzy Koněv

Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Reakce Ruska na odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6 byla zásahem do svobody a suverenity České republiky. Na dnešní tiskové konferenci po jednání s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) to řekl jeho polský protějšek Jacek Czaputowicz. Připomněl, že v ruském městě Tver byly v době výročí konce druhé světové války odstraněny dvě pamětní desky věnované obětem takzvaného katyňského masakru, který znamenal smrt tisíců Poláků zavražděných před 80 lety sovětskou tajnou policií.

"Ministr Petříček se zmínil o situaci související s Koněvovou sochu v Praze. Byl to velice agresivní zásah do svobody a suverenity České republiky," řekl Czaputowicz. "Já zase oplatil podobnou kauzou, kterou jsme měli v poslední době ve vztazích s Ruskem, kdy se sundaly dvě pamětní desky v Tveru. Jedna byla pro oběti Stalinova režimu a druhá pro zavražděné polské důstojníky. Vnímáme to jako pokus o reinterpretaci světových dějin. Myslíme si, že spolu se proti tomu musíme výrazně postavit," dodal polský ministr.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov nedávno prohlásil, že Koněvův památník v Praze bude nutné na základě závazků z česko-ruské smlouvy obnovit. Jako "dětinské" odmítl české vysvětlování, že o odstranění sochy se rozhodlo na místní úrovni. Prohlášení ruských představitelů podle českého ministerstva zahraničí nepřispívají k vytvoření atmosféry pro věcná jednání. Česko nedávno požádalo Rusko o jednání podle vzájemné smlouvy o spolupráci.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté také kvůli zřízení památníku v pražských Řeporyjích věnovanému protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy, či kvůli rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi. Tři pražští politici nedávno dostali policejní ochranu.

Ministři dnes jednali také o spolupráci v rámci visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). ČR jí do konce června předsedá, poté se toho ujme právě Polsko. Hovořili tak o posledních plánovaných aktivitách v rámci českého předsednictví včetně zasedání s partnery se severskými zeměmi a s pobaltskými státy. Podle Czaputowicze by V4 měla hájit společné zájmy v Evropské unii.

Témata:  Ivan Stěpanovič Koněv Tomáš Petříček Polsko Česká republika Rusko Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Aktuálně se děje

20. června 2024 17:49

Armádní stíhačka v Polsku poškodila několik domů na severu země

Polský stíhací letoun MiG-29 ve čtvrtek během cvičení na severu země poškodil střechy několika domů. Informovala o tom polská armáda. Budovy podle nich zasáhla rázová vlna poté, co stíhačka překročila rychlost zvuku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy