Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bezpečnost v Rusku není zaručena pro každého, řekla v Praze dcera zavražděného Borise Němcova

Boris Němcov, kritik prezidenta Putina
Boris Němcov, kritik prezidenta Putina
Foto: Reprofoto ABCNews

Jihlava - Dcera zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova byla dnes jedním z hostů Inspiračního fóra, které je součástí jihlavského Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Uvedla, že bezpečnost v Rusku není zaručena pro každého.

Žanna Němcovová (33) žije v Německu, kam emigrovala několik měsíců po otcově smrti z obav o vlastní bezpečí i proto, že jako novinářka ztratila práci. V Německu založila nadaci nesoucí otcovo jméno na podporu odvážných lidí ve své vlasti.

"Bezpečnost v naší zemi rozhodně není zaručena pro každého," řekla Němcovová před zaplněným sálem kina Dukla. V Německu pracuje jako reportérka ruské sekce televizní a rozhlasové stanice Deutsche Welle. Kromě vedení nadace pořádá fórum Borise Němcova.

Politik, který patřil k nejhlasitějším kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina, byl zastřelen 27. února 2015, když přecházel most přes řeku Moskvu. Moskevský soud odsoudil za Němcovovu vraždu Čečence Zaura Dadajeva k 20 rokům za mřížemi. Jeho čtyři komplicové byli odsouzeni k trestům vězení v rozmezí 11 až 19 let.

Podle nedávného vyjádření právního zástupce Němcovovy dcery se ale organizátory a objednatele vraždy nepodařilo najít. "Dojde k politické vraždě, ale nikdo to nevyšetřuje," řekla Žanna jihlavskému publiku.

Tragédie jí změnila život. "Mohu říct se vší jistotou, že do smrti svého otce jsem se nechystala věnovat nějaké veřejné aktivitě. Já jsem prostě byla novinářka," uvedla. Pak ale zemřel i otcův spolupracovník a ona dostávala výhružky po sociálních sítích. "Ukázalo se, že můj profesionální život se už v této zemi odehrávat nemůže, a tak jsem prostě odjela," řekla. Do Ruska by se ale jednou chtěla vrátit.

Témata:  Boris Němcov Rusko EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

15:10

9:07

Kauza Signal se opakuje. Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace s rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Marihuana

Komentář

Světový den marihuany: Aneb když kulturní symbol narazí na politickou moc

Marihuana už dávno není jen symbolem rebelie nebo svobody – stala se politickým nástrojem, kulturním hnutím i předmětem vážných debat o právu, zdraví a odpovědnosti. Zatímco v některých zemích už je její legálnost běžnou realitou, jinde stále budí vášně. A v Česku? Tam pomohla vyšvihnout do sněmovny Piráty, ale také ukazuje, jak těžké je přejít od kampaní k systémové změně.