Podle novinářů citovaných agenturou AFP se dnešní demonstrace účastnilo několik desítek tisíc lidí, podle chabarovské radnice se jich ale sešly jen 3000.

zdroj: YouTube

Furgal byl zadržen 9. července v souvislosti s 15 let starými vraždami podnikatelů. Obvinění odmítá a jeho stoupenci považují zatčení za součást snahy Kremlu vypořádat se s opozicí a za trest za to, že Furgal porazil v předloňských volbách gubernátora z vládní strany.

Některé zahraniční zdroje protesty charakterizují jako výraz nespokojenosti místních lidí s tím, jak prezident Vladimir Putin řeší místní politickou krizi. Zatčení gubernátora, který byl mezitím převezen do Moskvy, místní považují za politicky motivované. Putin už jmenoval úřadujícím gubernátorem Michaila Degťarjova, ale podle místních je to člověk bez vazeb na region.

"Chceme hájit zájmy našeho regionu a jeho občanů, kteří si zvolili svého gubernátora (Furgala)," řekla agentuře AFP 39letá Jelena Oglyová. "Zvolili jsme ho čestně. Máme ho rádi, stojíme za ním, jak můžete vidět. Skončí to (protesty), až nám prezident dá odpověď, nebo to neskončí nikdy," prohlásila tato ředitelka módního salónu.

Manifestace na podporu hnutí v Chabarovsku čítající od několika desítek do několika set osob byly zorganizovány v několika ruských městech. Podle nevládního specializovaného portálu OVD-Info, který monitoruje počínání policie při demonstracích a dalších protestních akcích, bylo dnes pět lidí zatčeno ve Vladivostoku.