Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie dnes v Rusku zadržela 1173 protestujících proti válce

Ruská policie, ilustrační fotografie
Ruská policie, ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto ABCNews

Ruské úřady dnes zatím zadržely ve 45 městech nejméně 1173 lidí, kteří demonstrovali proti válce na Ukrajině. Informoval o tom web OVD-Info, podle něhož jde o údaj zaznamenaný do 18:06 moskevského času (16:06 SEČ).

Nejvíce protestujících, minimálně 591, policie dnes pozatýkala v Moskvě, uvedl mimo jiné OVD-Info. Podle agentury AP v centru Petrohradu zasáhla speciální policejní jednotka proti několika desítkám demonstrantů a některé odvlekla do policejních vozidel, přestože byl protest poklidný.

Dnešní protesty připadly na sedmé výročí vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova. Některé odpůrce ruské agrese na Ukrajině policie podle agentury Reuters zatkla nedaleko Kremlu u improvizovaného památníku na místě, kde byl Němcov zastřelen.

Od 24. února, kdy ruská vojska na rozkaz prezidenta Vladimira Putina zahájila invazi na Ukrajinu, OVD-Info doposud registruje 4341 zadržených účastníků protiválečných akcí po celém Rusku.

Portál OVD-Info se specializuje na monitorování policejních zásahů v Rusku a zveřejňuje seznamy zatčených.

Témata:  Rusko demonstrace v Rusku

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Oteplí se, na letní teploty si ale počkáme

Letní teploty příští týden sice nedorazí, denní maxima se ale podle ČHMÚ.cz budou pohybovat nad 20 stupni.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Austrálie, ilustrační fotografie.

Komentář

ANZAC Day: Jak se z Austrálie a Nového Zélandu stal Západ? Ostrovanům vděčíme za mnohé

Australané, Novozélanďané a Tongané si v pátek připomněli ANZAC Day – den věnovaný památce Australského a novozélandského armádního sboru. Na první pohled by se Evropanům mohl zdát tento svátek marginální, ba dokonce nepodstatný. Takový názor by však svědčil spíše o neznalosti než o skutečném porozumění dějinám. Právě jednotky ANZAC sehrály klíčovou roli v podpoře spojeneckých sil během první světové války, často za cenu obrovských obětí. A jejich závazek pomoci Západu tím neskončil – tradice odvahy, solidarity a ochoty nést tíhu světových konfliktů zůstala v Austrálii a na Novém Zélandu živá dodnes.