Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok v metru mohl být spojen s demonstracemi v Moskvě, myslí si komentátor

výbuch v petrohradském metu (3.4.2017)
výbuch v petrohradském metu (3.4.2017)
Foto: Reprofoto

Moskva - Ruský publicista Alexandr Prochanov spojil teroristický útok v petrohradském metru s veřejnými protesty proti korupci Rusku. Ty nedávno přivedly do ulic Moskvy desetitisíce lidí.

Útok v metru, nepovolené demonstrace a korupční obvinění premiéra Dmitrije Medveděva z úst opozičního vůdce Alexeje Navalného míří do stejného cíle, řekl novinář v televizi Pervyj kanal.

"Zdroj těchto útoků chce destabilizovat situaci v Rusku před (prezidentskými) volbami. Podobné operace se děly i dříve a měly náš stát oslabit. Teď je ale Rusko mnohem silnější a na tyto útoky odpoví," řekl Prochanov.

Nejméně 11 mrtvých a pět desítek zraněných si dnes vyžádal výbuch trhaviny v petrohradském metru. Policie explozi vyšetřuje jako teroristický čin, ale nevylučuje ani jiné možnosti.

Také prezident Vladimir Putin, který dnes ve druhém největším ruském městě shodou okolností pobýval, uvedl jako jednu z možných příčin události terorismus. Podle dosavadních informací mezi oběťmi nejsou turisté. Soustrast pozůstalým vyjádřila řada zahraničních politiků včetně českých.

Vagón metra podle policie explodoval před 15:00 místního času (14:00 SELČ) mezi stanicemi Senné náměstí (Sennaja ploščaď) a Technologický institut (Těchnologičeskij institut) v centru města. Souprava byla podle očitých svědků plná lidí.

Témata:  Rusko demonstrace v Rusku Rusko Petrohrad teroristický útok v petrohradském metru

Související

Aktuálně se děje

5:00

Počasí se o víkendu ochladí. Během dne může být i 5 stupňů

Ačkoliv má před sebou Česko relativně teplý týden, o víkendu se ochladí. Denní maxima se budou pohybovat jen kolem 10 stupňů, mohou ale klesnout i na pět, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy