Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropské soudy řeší případy mladých radikálů, chystali útoky v Německu a Norsku

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Kolín nad Rýnem – Mladý Syřan, který byl obviněn z přípravy teroristického útoku, stráví dva roky v nápravném zařízení pro mladistvé. Rozhodl o tom dnes soud v Kolíně nad Rýnem.

Obhajoba, která žádala zproštění obvinění, oznámila, že se proti rozsudku odvolá. Soud považuje za dokázané, že mladík se v jednom internetovém chatu se sympatizantem Islámského státu z Izraele svěřil, že je připraven sestrojit bombu.

Čin se podle předsedající soudkyně nacházel ve velmi raném stadiu. Ke konkrétnímu uskutečnění plánů bylo ještě daleko a obyvatelstvo nebylo v žádnou chvíli ohroženo. Soud tak mohl uložit podmíněný trest, ale „s ohledem na vývoj mladistvého" se rozhodl jinak.

Loni v září syrského mladíka zadržela v kolínském uprchlickém zařízení speciální jednotka policie. Během soudního procesu, který se vzhledem k nízkému věku obžalovaného konal s vyloučením veřejnosti, mladík opakovaně tvrdil, že útok spáchat nechtěl – tomu ale soud neuvěřil.

V Norsku soudí 17letého Rusa

Podobný případ nyní řeší také norský soud. Ten rozhoduje o osudu mladíka podezřelého z nastražení bomby. Dnes si vyslechl argumenty ohledně toho, zda má vsadit do vazby 17letého islamistu z Ruska. Nakonec mu prodloužil vazbu. 

Mladík je podezřelý, že v sobotu nastražil nepříliš účinné výbušné zařízení v centru Osla. Policie v noci kontrolovaně odpálila primitivní výbušné zařízení, které mladík o víkendu umístil vedle automobilu v potemnělé ulici. Obhájce mladíka tvrdí, že šlo jen o „klukovskou rošťárnu".

Soudce Mads Wilhelm Ruland dnes rozhodl, že policie může mladého ruského občana podezřelého z terorismu zadržovat další dva týdny, což je ve skandinávské zemi u nezletilých nejdelší přípustná doba.

Policie připustila, že nezná motiv počínání mladíka, jehož jméno nebylo zveřejněno, a rovněž není jasné, zda jednal sám. Obviněný v pruhovaném žluto-šedém svetru u soudu působil netečně, jen občas se naklonil ke svému obhájci. Většina líčení se však odehrála za zavřenými dveřmi.

Podle norského listu Aftenposten žil zadržený dlouhou dobu na severu Norska, kam jeho rodina přijela z Kavkazu. Mladík údajně přijel do města Vadsö v roce 2010 společně s rodiči, bratry a sestrami.

Norským novinářům se také podařilo zjistit, že mladík chodil na kurzy bojových umění a už jeho vedoucí upozornil policii na ovlivnění jednoho z jeho žáků "radikálními názory".

Témata:  Německo terorismus Norsko soudy

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy