Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Povstalci odsoudili k smrti předního jemenského novináře, pří byl špion Saudú

Vlajka Jemenu
Vlajka Jemenu
Foto: Pixabay

Saná - Soud šíitských povstalců v Jemenu odsoudil k trestu smrti předního novináře Jahjá Džubaího. Byl uznán vinným ze špionáže pro Saúdskou Arábii. Rozsudek je podle Svazu jemenských novinářů (YJS) nezákonný.

Konflikt mezi jemenskou vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího a menšinovými šíity trvá od roku 2014. Vládní jednotky mají nyní pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná. Dočasným sídlem vládních úřadů je proto nyní Aden. Od jara 2015 pomáhá vládním jednotkám mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií, šíitské povstalce podporuje Írán.

Podle soudu měl Džubaí saúdskoarabské ambasádě v Saná za pravidelné platby předávat tajné informace už od roku 2010.

Rozsudek nad novinářem, který byl unesen loni v září ze svého domu, kritizoval svaz jemenských novinářů. Podle televize Al-Arabíja, která se odvolává na Džubaího známé, byl tento novinář vždy nestranný a nezadal si s žádnou politickou stranou. Byl též členem Asociace arabských novinářů a přednášel na univerzitě v Saná.

Televize Al-Arabíja uvedla, že jde o první trest smrti pro novináře v Jemenu. Ve vězení ovládanými šíitskými povstalci je nyní podle YJS nejméně 13 jemenských novinářů.

Témata:  Jemen novináři trest smrti

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.