Washington - Agentura AP nabízí analýzu, proč americký prezident Donald Trump nečekaně mění své postoje ke klíčovým otázkám. Trump ve funkci roste, učí se a přizpůsobuje se. Bílý dům ale jen s obtížemi některé změny vysvětluje.
"Po desetiminutovém naslouchání jsem zjistil, že to není snadné," řekl po jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, kdy tématem byla i Trumpova představa o tom, že by tlak Číny mohl přimět Severní Koreu vzdát se jaderných ambicí. "Měl jsem za to, že mají obrovskou moc (nad KLDR)," řekl o Číňanech Trump v rozhovoru s listem The Wall Street Journal. "Není to ale tak, jak by se předpokládalo," dodal.
To je jen jeden z několika posledních komentářů, který ukazuje, jak vypadají umírněné změny u neumírněného prezidenta. S tím, jak se pro Trumpa blíží sto dní v úřadu, se zdá, že si stále více osvojuje to, co označuje jako svou pružnost - uznání, že názory vykřikované během politické kampaně neměl tak hluboce promyšlené.
Za posledních 48 hodin tento outsiderový politik, který se zavázal otřást s poměry ve Washingtonu, upustil od nálepkování Číny jako měnového manipulátora, přehodnotil nevměšování se do syrského konfliktu, když nařídil raketový útok, změnil vřelý přístup k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovy, když připustil, že americko-ruské vztahy mohou být pořád na nízké úrovni, a prohlásil, že NATO není vůbec překonané a že se vyplatí zachovat Exportní-Importní banku USA.
Trumpův mluvčí Sean Spicer na dotaz o vysvětlení rostoucího seznamu obratů ve středu argumentoval tím, že NATO se rozvíjí směrem k prezidentovým postojům tím, že aliance se více zaměřuje na terorismus a vyzývá své členy, aby na obránu dávali více peněz. "Co ale názorové veletoče mimo NATO?" zněl další dotaz na Spicera. Ten však odpověděl, že NATO se přibližuje k Trumpovi, a požádal o další otázku.
"Kandidáti jsou pokaždé během kampaně bombastičtí a Trump obzvlášť. Pak ale přichází dospívání do funkce a řešení skutečných dopadů politických přístupů," řekl konzervativní ekonom Stephen Moore, který Trumpovi pomáhal s ekonomickými plány. Na druhou stranu však varoval, že pokud jen začal opouštět své sliby, bude ho to stát politické body.
Trumpovy proměny rovněž odrážejí měnící se mocenskou dynamiku v Bílém domě, kdy vzestup zaznamenali umírněnější představitelé, mimo jiné někdejší šéf Goldman Sachs Gary Cohn. Cohn hledá způsoby, jak Trumpovy předvolební sliby splnit praktickou a proveditelnou cestou a ne přesně tak, jak je prezident ještě jako kandidát ohlásil. Trump patrně také hledá cestu, jak zlepšit svou nízkou oblibu. Možná uznal, že nejlepší taktikou je přechod na méně dogmatický a více pragmatický styl.
Témata: Donald Trump, USA, Bílý dům USA
Související
24. listopadu 2024 8:44
23. listopadu 2024 17:42
23. listopadu 2024 11:51
23. listopadu 2024 9:50