Během kampaně k loňským listopadovým volbám byli američtí voliči opakovaně varováni, že nezkušený, prchlivý a impulzivní Donald Trump je nebezpečnou volbou pro úřad prezidenta USA, připomíná úvodník serveru The Observer. Známý britský týdeník napojený na prestižní deník The Guardian v něm konstatuje, že první tři měsíce Trumpova prezidentství tyto obavy potvrdily, přičemž prezidentovo bezhlavé chování rychle vtahuje svět do nové, nebezpečné éry charakterizované extrémní strategickou nestabilitou, což dobře ukazuje situace kolem Severní Koreje.
Rukavičky dolů
Trump rychle opustil svůj příslib neintervencionistické politiky odmítající roli světového četníka a provedl ohromující obrat čelem vzad, píše The Observer. Konstatuje, že vše začalo nonšalantním rozhodnutím, které Trump učinil v lednu během jedné večere v Palm Beach, podniknout operaci speciálních pozemních sil v Jemenu, kterou Barack Obama dříve blokoval jako příliš riskantní. "Tato operace se ošklivě zvrhla," deklaruje úvodník.
Prezident se snažil fušérsky od tohoto selhání distancovat a přesunul svou pozornost k Sýrii a Iráku, pokračuje prestižní týdeník. Poukazuje na slova Bílého domu, že američtí polní velitelé budou mít nově větší volnost při boji s Islámským státem (IS) a opustí se frustrující Obamovo puntičkářské vedení operace. "Trumpova zpráva: rukavičky dolů - byť se v nich ve skutečnosti nikdy nejednalo," soudí liberální server.
Civilní oběti v důsledku amerického bombardování v obou zemích od té doby rostou, ačkoliv pomalé a bolestivé snahy o vyhnání IS z Mosulu nebyly výrazněji podpořeny zvýšeným americkým angažmá, podotýká The Observer. Dodává, že smrtící dopady obléhání města na jeho obyvatele se podstatně stupňují, což ukázal strašlivý americký nálet z minulého měsíce, během kterého ve sklepním krytu zahynulo na 150 lidí.
Trump také výrazně navýšil počty amerických vojáků v Sýrii, jak se očekává útok na baštu IS v Rakkce, pokračuje úvodník. "Pak vstoupil znovu na jeviště, odpálil 59 střel s plochou dráhou letu na syrskou armádní základnu v emotivní odvetě za chemický útok v provincii Idlib. Tato shovívavá eskapáda učinila jen velmi málo, respektive nic pro budoucí mír v Sýrii. Ale spustila destabilizující konfrontaci s Ruskem, syrským spojencem, s možnými dopady pro bezpečnost východní Evropy, NATO a rovnováhu sil v Asii," kritizuje britský týdeník.
Taková grandiózní ukázka síly na Trumpa vysoce zapůsobila, a tak se nyní stylizuje do hlavního světového vymahače pořádku, otočil svůj pohled k Afghánistánu a odpálil tam vůbec největší bombu, kterou má k dispozici, vyjma jaderných zbraní, pranýřuje The Observer. Svržení Matky všech bomb z minulého týdne označuje za válečný spektákl, který sice mohl - ale také nemusel - zabít pár bojovníků IS. "To není podstatné. Cílem bylo opět ukázat americkou palebnou sílu a Trumpovu údajnou bojovou zdatnost," tvrdí úvodník. Soudí, že cílovým publikem nebyl IS ani Taliban, ale Severní Korea, kam Trump, k čínskému oprávněnému zděšení, vyslal jadernou municí vyzbrojené loďstvo, čímž chce dotlačit Pchjongjang k podvolení se.
Světová politika není reality show
"Takže během 100 dní, či tak nějak, Trumpův krutě vyděračský, násilný, ignorantský přístup k citlivým mezinárodním otázkám obklopil svět od Moskvy po Blízký východ až po Peking a stahuje nepřátele i spojence do temného víru rozšiřující se strategické nestability," varuje prestižní server. Konstatuje, že jelikož Trump mění strany a politiku ze dne na den, připomíná sázkaře hrajícího zbrkle jen podle tušení. Pokud však jeho úsudek bude chybný, v případě KLDR mohou být důsledky zcela ničivé, varuje The Observer.
V mezinárodních vztazích existuje prostor pro odstrašení a pokud má fungovat, je třeba ho zaštítit možným nasazením síly, připouští úvodník. Dodává, že tak se podařilo překonat studenou válku a je možné, že v reakci na Trumpovu ráznou reakci i syrský režim přestane používat chemické zbraně. Je také možné, zda Čína potřebuje postrčit, aby se více angažovala v zadržování KLDR a Pchjongjang může na nějaký čas zmírnit své provokativní chování, přiznává týdeník. Dodává, že také porážka IS, jakkoliv strastiplná, je nepochybně žádoucí.
Nicméně, jak každý vojenský stratég a zkušený státník ví, nejasné prostředky k dosažení těchto žádoucích cílů jsou lemovány hlubokými složitostmi, nuancemi a nespočtem odstínů politické a vojenské šedi, deklaruje The Observer. Dodává, že stále více bomb nic nevyřeší, násilí dokáže věci zhoršit - jak se často děje, svět za Trumpovým mrakodrapem a rezidencí Mar-a-Lago není střelnicí, stejně jako válka a diplomacie nejsou hry s nulovým součtem.
"Americký prezident není moderátor v televizní reality show - alespoň ne nadále. Toto vše je až příliš skutečné," varuje týdeník. Deklaruje, že pokud "bomber Trump" něco v uplynulých třech měsících prokázal, pak pouze to, jak moc postrádá úsudek, obecný rozum a obecnou lidskost, aby mohl být vrchním velitelem čehokoliv.
Témata: Donald Trump, USA, Severní Korea
Související
26. listopadu 2024 8:41
25. listopadu 2024 16:01
25. listopadu 2024 11:53
24. listopadu 2024 8:44
23. listopadu 2024 17:42
23. listopadu 2024 11:51