Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Guterres se poprvé od svého zvolení setkal s Trumpem

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Washington - Generální tajemník OSN António Guterres se dnes poprvé po svém zvolení setkal s prezidentem USA Donaldem Trumpem.

Oznámil to mluvčí světové organizace Stéphane Dujarric. "Dobrá diskuse" obou politiků v Bílém domě podle mluvčího trvala kolem čtvrt hodiny a zapojil se do ní Trumpův hlavní bezpečnostní poradce Herbert McMaster.

"Generální tajemník a prezident se shodli na uspořádání další schůzky v blízké budoucnosti," řekl novinářům Dujarric a rozhovor Trumpa s Guterresem označil za "důležitý kontakt".

OSN je ve své rozsáhlé činnosti do značné míry závislá na finančním příspěvku USA, který je ze všech států největší a tvoří víc než pětinu rozpočtových příjmů. Trump během loňské předvolební kampaně varoval, že tok peněz omezí, zatím ale v tomto ohledu mnoho neudělal.

Témata:  Donald Trump OSN (Organizace spojených národů) USA

Související

Aktuálně se děje

7. listopadu 2025 9:03

Suchánek se obul do Hřiba kvůli dopravě. Jste naivní, reagoval politik

Pražská doprava je a zřejmě už navždy bude budit velké vášně. Do končícího náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti) se nejnověji pustil herec Michal Suchánek. Hřib se ale nedal a rozhodl se reagovat, přičemž Suchánka označil za naivního. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Sergej Lavrov

Lavrov záhadně zmizel. Spekuluje se o jeho pádu

Zprávy o tom, že Sergej Lavrov, který je již déle než dvacet let hlavní tváří ruské diplomacie, chyběl na středečním důležitém zasedání Rady bezpečnosti Ruska, kde se jednalo o možném obnovení jaderných testů, vyvolaly v Moskvě značné spekulace. Lavrov byl totiž jediným stálým členem rady, který se jednání s prezidentem Vladimirem Putinem neúčastnil, což podnítilo intenzivní debaty o potenciálních otřesech v čele ruské diplomacie.