Peking - Buddhistický klášter Šao-lin, jehož mniši vytvořili proslavenou školu kung-fu, ročně navštíví přes 1,5 milionu turistů. Opat, který je zároveň poslancem čínského parlaentu, nedávno čelil podezření z korupce.
Za komercializací 1500 let starého šaolinského chrámu a tamních škol kung-fu, které v současnosti vystupují po celém světě včetně České republiky, stojí nejvýše postavený duchovní kláštera Š' Jung-sin.
V roce 2015 na jistou dobu zmizel z očí veřejnosti, když byl obviněn ze zpronevěry. Kritici poukazovali na nákladné dary, jako například automobil SUV značky Volkswagen a drahý oděv protkávaný zlatem, a stěžovali si, že nejvyšší představený odklonil chrám od základních principů buddhismu, jimiž jsou skromnost a jednoduchost.
Ve zprávě vyšetřovatelů z letošního února se podle listu Financial Times ovšem uvádí, že několik milionů jüanů, které v letech 2010 až 2012 opatovi daroval jeden z jeho učedníků, bylo použito na rozvoj chrámu a podporu studia žáků. Také opatovy finanční podíly v různých firmách jsou podle zprávy vedeny jménem instituce a 15 automobilů je registrováno na chrám, nikoli na mnicha samotného. Letos v únoru vládní vyšetřovací tým v provincii Che-nan opata veškerých obvinění zbavil.
Ať už je pravda o opatovi jakákoli, při prohlídce chrámu návštěvník nepochybuje, že Šao-lin je v současnosti především byznys. Kde se kdysi mniši stranou od civilizace oddávali meditaci, proudí dnes nekonečné zástupy turistů.
K fotografování a natáčení je toho v chrámovém komplexu opravdu hodně. Na seřadišti po vstupu do chrámu stojí v řadách desítky studentů kung-fu v červenočerných teplákových soupravách, kteří trénují skoky, výkopy, výpady i techniky s dlouhou tyčí. Ve školách kung-fu v okrese Teng-feng, pod který Šao-lin spadá, studuje 60.000 žáků. Studium na místních školách je v Číně stále nesmírně prestižní a děti jsou sem přijímány od pěti let.
Zlatým hřebem prohlídky chrámu je vystoupení škol kung-fu. Čtvrthodinové představení je zakončeno rádoby humornou scénou, kdy jsou na pódium pozváni tři dobrovolníci z řad diváků. Odvážlivci mají napodobovat prvky kung-fu po skutečných studentech tohoto bojového umění. Ti přecházejí od jednoduchých, pomalých pohybů postupně k náročnějším cvikům a končí kopy s obrátkou. Dobrovolníci neobratně vrávorají a čínské publikum se dobře baví.
Chrám, který se nachází v krásném přírodním prostředí na úpatí posvátné hory Sung-šan a který se od roku 2010 řadí na seznam kulturního dědictví UNESCO, byl založen na konci 5. století a původně sloužil buddhistickým mnichům k meditaci. Vznik školy bojových umění, která patřila k chrámu, je podle legend spojován s příchodem mnicha Bódhidharmy z Indie kolem roku 527. Bódhidharma kritizoval špatnou tělesnou kondici mnichů a vedl je ke cvičení.
Na chrám zaútočily Mao Ce-tungovy Rudé gardy a zatkly přítomné mnichy. Vláda pak odnesla z komplexu veškeré buddhistické materiály a zanechala ho prázdný. Další mniši pak sice založili nové školy bojových umění v okolí, pod vlivem komunistické strany byl ale chrám stále více komercializován, až se téměř úplně vytratila jeho duchovní podstata.
Související
22. listopadu 2024 21:55
18. listopadu 2024 21:21
14. listopadu 2024 16:37
14. listopadu 2024 11:15
28. října 2024 11:54
19. října 2024 17:58