Caracas - Venezuelský prezident Nicolás Maduro podepsal dekret o svolání ústavodárného shromáždění, které by mohlo přepsat základní zákon země. Podle opozice se chystý "obrovský podvod", aby se hlava státu udržela u moci. Jihoamerická země se již měsíce potýká s politickou a ekonomickou krizí.
Maduro na jednání vlády podle agentury AP neupřesnil, jakým způsobem bude shromáždění vytvořeno a kdy by se mohlo sejít. Zdůraznil nicméně, že rozhodovat budou "pracující", a ne politické strany.
Dříve na prvomájové manifestaci šéf státu hovořil o tom, že z 500 členů shromáždění má asi 200 až 250 volit přímo dělnická třída a další části společnosti, například zdravotně postižení, zbytek má být zvolen podle územního principu. "Nechci občanskou válku," řekl na manifestaci Maduro.
Střety s policií během protivládních demonstrací, požadujících Madurovo odstoupení, si od počátku dubna vyžádaly skoro tři desítky mrtvých, asi 400 zraněných a asi 1600 lidí bylo zatčeno. Opozice obviňuje z násilí Madurovy ozbrojené stoupence. Demonstrace pokračovaly i v pondělí: v Caracasu pořádkové síly použily slzný plyn, zatímco demonstranti odpovídali házením kamení a dav skandoval "Svobodu, svobodu!".
Vůdce opozice Henrique Capriles vyzval národ vyjít do ulic, aby zabránil "diktátorovi Madurovi" a jeho klice "spáchat ústavní podvod". "Maduro chystá podfuk, aby se vyhnul všeobecným, přímým a tajným volbám, zatímco lid va ulicích požaduje respektovat ústavu. Maduro nesvolává ústavodárné shromáždění, o kterém pojednává ústava, ale maskuje probíhající státní převrat proti demokracii," prohlásil předseda parlamentu Julio Borges.
Ústavodárné shromáždění v roce 1999 úspěšně použil Madurův předchůdce Hugo Chávez. Jeho přívrženci shromáždění skutečně ovládli, byli však zvoleni v celostátních volbách, tedy nikoliv způsobem, o jakém hovořil Maduro.
Témata: Venezuela, Nicolas Maduro, demonstrace ve Venezuele
Související
5. září 2024 11:53
4. září 2024 15:11
4. září 2024 12:50
28. srpna 2024 12:02
22. srpna 2024 20:34