Brusel - Evropská komise dnes také navrhla zrušení vízové povinnost pro občany z Kosova cestujícími do zemí unie. Stejně jako v případě Turecka i Kosovo dle Bruselu udělalo pokrok při plnění potřebných kritérií.
Až 90denní turistický pobyt má být ale umožněn jen Kosovanům s biometrickými pasy. "Kosovo učinilo velký pokrok," řekl komisař pro migraci Dimitris Avramopulos. Komisař doufá, že vlády jednotlivých členských států a Evropský parlament tento návrh brzy schválí.
Unijní ministryně zahraničí Federica Mogheriniová se ve čtvrtek setká s kosovskými vůdci a vystoupí s projevem v tamním zákonodárném sboru, uvedla Evropská komise ve svém prohlášení.
Kosovo vyhlásilo v roce 2008 nezávislost na Srbsku, které nejmladší stát Evropy s přibližně 1,8 milionu obyvatel neuznává.
Zahraničněpolitická orientace Kosova je určována jeho choulostivou mezinárodněpolitickou situací, která je různými státy světa a různými mezinárodními organizacemi interpretována odlišně. Vzhledem k tomu, že Kosovo prozatím neuznává řada členů OSN, je klíčovou úlohou kosovské zahraniční politiky získat další uznání ve světě. Čtyři z pěti členských zemí EU, které rovněž neuznávají Kosovo jsou zároveň i členy NATO (Řecko, Rumunsko, Slovensko, Španělsko + Kypr), a tak hlavní snaha Kosova ve vztahu k EU je mj. zajistit si uznání ze strany těchto zemí, připomíná mzv.cz.
Klíčovým zahraničním partnerem a do jisté míry protektorem Kosova jsou Spojené státy americké. Ve vývoji mezinárodní pozice Kosova hraje klíčovou roli tzv. Kvinta, což jsou země Kontaktní skupiny s výjimkou Ruska, čili USA, Velká Británie, Francie, Německo a Itálie. Vzhledem k nejednotnosti EU, NATO a OSN v otázce statusu Kosova hrají tyto státy roli větší než kdekoliv jinde.
Související
30. května 2023 9:42
27. května 2023 14:50
26. května 2023 16:02
27. února 2023 21:40
12. prosince 2022 12:52
10. prosince 2022 21:08