Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skandál otřásá Německem: Inspekce kvůli neonacismu prohledá všechna vojenská kasárna

Bundeswehr, ilustrační fotografie
Bundeswehr, ilustrační fotografie
Foto: Bundeswehr

Berlín - Všechna německá kasárna budou prohledána, zda v nich nejsou uschovávány nacistické symboly. Podle deníku Bild to nařídil generální inspektor armády Volker Wieker. Jde o reakci na rozrůstající se skandál pravicového extremismu některých vojáků.

Průběžnou zprávu z kontrol mají inspektoři dodat v úterý 9. května. Wieker chce, aby prohledání všech armádních budov skončilo do 16. května.

Ministryně obrany Ursula von der Leyenová vyzvala všechny, "od generálů po rekruty", aby proces prověřování plně podpořili. "Nejde o nic menšího než o pověst naší armády," řekla.

V sobotu informoval server Spiegel Online, že předměty oslavující nacistické jednotky objevili vyšetřovatelé i v budově armády ve městě Donaueschingen na jihozápadě Německa. Podobné nálezy byly před tím hlášeny z francouzsko-německé základny v Illkirchu.

Na základně sloužil zatčený 28letý německý nadporučík Franco A., který je podezřelý z přípravy teroristického útoku, který chtěl svalit na migranty. Proto se na konci roku 2015 nechal v Německu registrovat jako syrský uprchlík, aniž úřady jeho podvod a dvojí život odhalily. Nelegálně si také sehnal zbraň a podle vyšetřovatelů odcizil z armádních zásob zhruba tisíc kusů munice.

Německá média upozornila, že nadřízení Franka A. měli už před několika lety jasné indicie o jeho extremismu, ale nijak rázně nezakročili. Historik, který na žádost armády posuzoval vojákovu magisterskou práci, totiž konstatoval, že nejde o odborný text, ale rasistickou výzvu. Franco A. v práci varoval před mísením ras, přistěhovalectvím, které označoval za genocidu, nebo před emancipací žen, v níž viděl ohrožení rodiny a tím i oslabení národa.

Německá média naznačují, že kolem Franka A. mohla existovat skupina až čtyř podobně smýšlejících vojáků. Mluvčí ministerstva obrany nedávno uvedl, že v současné době existuje podezření vůči 280 vojákům, že jsou pravicovými extremisty. Německá armáda má zhruba 177.000 členů. V letech 2012 až 2016 jich kvůli pravicovému radikalismu 18 muselo odejít.

Témata:  Německo Německá armáda neonacisté

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.