neonacisté

Německo

Německo čelí vážnému problému. Proč na území bývalé NDR zakořenil neonacismus?

Svět

Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho, že spolková vláda po znovusjednocení země v roce 1990 nebrala příliš vážně problémy a obavy obyvatel někdejší Německé demokratické republiky. Myslí si to novinář a jeden z předních odborníků na krajně pravicovou scénu v Německu Andreas Speit.

Německá vlajka

Svět

V Německu vypukl politický skandál. Odstartovala ho fotka z roku 2011

V koaliční regionální vládě německé spolkové země Sasko-Anhaltsko vyvolaly spory nově zveřejněné fotografie z krajně pravicové demonstrace z roku 2011, které se jako pořadatel zúčastnil okresní politik vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Robert Möritz. Dnes o tom informovala agentura DPA.

Německo

Nacistická nouze. Drážďany svérázně reagují na nájezdy extremistů

Svět

Zatímco řada měst po celé Evropě včetně Česka vyhlásila v poslední době v reakci na klimatické změny "stav klimatické nouze", v Drážďanech řeší radnice jiný problém. Kvůli pravicovým extremistům, kteří se ve městě často scházejí a nezřídka páchají trestné činy, vyhlásila saská metropole "stav nacistické nouze", informovala dnes agentura DPA.

Policie Německo

Svět

Co se doopravdy děje v Chemnitzu? Šéf kontrarozvědky prý nemá důkazy o štvanicích

Berlín - Šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen nemá důkazy o tom, že se v Chemnitzu odehrály štvanice proti přistěhovalcům. Řekl to deníku Bild. Zpochybnil také video, které má jeden z takových útoků ukazovat. Nemusí podle něj být pravé. Politici nyní požadují, aby Maassen svá slova vysvětlil a doložil. Magazín Der Spiegel mezitím napsal, že nejvyšší státní zastupitelství v Sasku kvůli dění v Chemnitzu vede už 120 vyšetřování.

Vlajka Švédska

Ve Stockholmu demonstrovali neonacisté. Akce byla poklidná

Svět

Stockholm - Nordické hnutí odporu (NRM) svolalo na dnešek do Stockholmu šestihodinovou manifestaci, dorazilo zhruba 200 neonacistů. Po několika hodinách se ale počet účastníků snížil, organizátoři proto nakonec zrušili plánovaný pochod.

Ilustrační foto

Domov

Extremismus v ČR je na vzestupu

Praha - Extremisté loni v Česku uspořádali 334 akcí, což bylo o 26 víc než v roce 2016. Levicové extremistické subjekty loni pořádaly 235 akcí, pravicové 99. Počet extremistických trestných činů loni meziročně vzrostl o deset na 153. Kvůli extremismu bylo loni stíháno 132 lidí. Vyplývá to ze zprávy o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti v Česku za loňský rok, kterou má ČTK k dispozici. Dokument na některém z následujících jednání bude projednávat vláda.

Rakouská policie, ilustrační fotografie

Deset neonacistických vůdců obvinila rakouská policie

Svět

Vídeň - Státní zastupitelství ve Štýrském Hradci obvinilo deset vůdců krajně pravicové organizace Rakouské identitní hnutí (IBÖ) z podněcování nenávisti a vytvoření zločinné organizace. Před soudem se budou muset zpovídat i z poškozování majetku a vyvíjení nátlaku, oznámilo dnes zastupitelství. Kromě vedení uskupení bylo obviněno i sedm jeho stoupenců.

Ilustrační foto

Německá popíračka holokaustu se vyhýbá vězení

Svět

Berlín - Známá německá popíračka holokaustu, 89letá Ursula Haverbecková, které loni soud uložil trest odnětí svobody na dva roky za podněcování k nenávisti, nenastoupila do vězení. Po vypršení příslušné lhůty to dnes oznámilo státní zastupitelství, informovala agentura DPA. Na pravicovou extremistku bude nyní zřejmě vydán zatykač.

soudy

Svět

Doživotí nebo maximálně deset let? Soud rozhodne o trestu pro německou neonacistku

Berlín - Maximálně desetileté vězení požaduje pro jedinou přeživší členku německé neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) Beatu Zschäpeovou obhajoba. Třiačtyřicetiletá žena se podle ní nepodílela na deseti převážně rasově motivovaných vraždách z let 2000 až 2007, za kterými NSU stála. Obžaloba takový pohled odmítá a už loni pro Zschäpeovou požadovala doživotí. Rozsudek v jednom z nejsledovanějších procesů od znovusjednocení Německa by měl padnout v příštích měsících.

Adolf Hitler a Eva Braunová

V Německu se chystá oslava Hitlerových narozenin, přijede přes tisíc neonacistů

Svět

Drážďany - Zhruba 1000 neonacistů z Německa, Polska a České republiky se chystá v pátek a v sobotu oslavit narozeniny nacistického vůdce Adolfa Hitlera ve východoněmeckém městečku Ostritz na hranicích s Polskem. Píše o tom dnes deník Frankfurter Rundschau. Saská policie údajně plánuje jedno z největších nasazení za posledních deset let a požádala o posily z jiných spolkových zemí. Hornolužická obec chce jako reakci na neonacistický festival uspořádat slavnost míru.

Adolf Hitler

Extremisté chtěli v Německu oživit národní socialismus, zasáhla policie

Svět

Berlín - V několika německých spolkových zemích dnes úřady podnikly domovní prohlídky u osob podezřelých ze založení organizace podporující pravicový terorismus. Podezřelými jsou čtyři obvinění v Dolním Sasku, Brémách a Šlesvicku-Holštýnsku, informovalo spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe. Podle agentury DPA zatím nebyl nikdo zadržen.

Ukrajina, ilustrační foto

Svět

Ve Lvově protestovali banderovci, hrozili Polákům kvůli kontroverznímu zákonu

Lvov - Stovky ukrajinských nacionalistů si dnes pochodem ve Lvovu připomněly výročí smrti velitele Ukrajinské povstalecké armády (UPA) Romana Šuchevyče. Na Ukrajině vyvolal pobouření polský zákon, který hrozí vězením nejen za připisování nacistických zločinů polskému národu a státu, ale i za popírání zločinů ukrajinských nacionalistů vedených Šuchevyčem a Stepanem Banderou.

Řecko

Neonacisté zaútočili na sídlo antifašistů v Řecku, pět lidí bylo zraněno

Svět

Atény - Při nedělním útoku na antifašistickou centrálu v řeckém přístavu Pireus bylo zraněno pět lidí. Dva z nich byli hospitalizováni. Podle policie je mezi zraněnými i žena blízká protifašistickému raperovi Pavlosi Fysasovi, kterého v září roku 2013 ubodali členové neonacistického hnutí Zlatý úsvit.

Demonstranti byli slyšet skandováním

V Bulharsku pochodovali neonacisté. Připojili se i Češi

Svět

Sofia - Bulharští nacionalisté v sobotu pochodovali centrem Sofie, aby si připomněli generála Hrista Lukova. Ten v době druhé světové války podporoval nacistické Německo a byl zabit 13. února 1943 antifašistickým odbojovým hnutím.

Aktuálně se děje

23. června 2024 17:52

Rusko: USA nesou odpovědnost za raketový útok na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy