Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo zakázalo další neonacistické hnutí. Rasismus nelze tolerovat, řekl Seehofer

Německo
Německo
Foto: Pixabay

Německo zakázalo krajně pravicový spolek Spojené německé národy a kmeny. Oznámil to dnes ministr vnitra Horst Seehofer. Agentura DPA poznamenala, že je to poprvé, co německé úřady rozpustily uskupení napojené na radikální hnutí Říšští občané, které nynější spolkovou republiku považuje za nelegitimní.

Informuje o tom tagesspigel.de. "Proti pravicovému extremismu, rasismu a antisemitismu budeme nesmlouvavě bojovat i v krizových časech," napsal na twitteru mluvčí ministerstva vnitra Steve Alter. Německo se stejně jako zbytek světa potýká s pandemií koronaviru.

BM #Seehofer hat mit "Geeinte deutsche Völker und Stämme" erstmals eine Reichsbürgervereinigung verboten. Seit den Morgenstunden laufen in zehn Bundesländern polizeiliche Maßnahmen. Rechtsextremismus, Rassismus und Antisemitismus werden auch in Krisenzeiten unerbittlich bekämpft.

— Steve Alter (@BMISprecher) March 19, 2020

Policie dnes v deseti německých spolkových zemích podnikla razie v domech a bytech vedoucích představitelů nyní zakázaného spolku. Tento spolek podobně jako hnutí Říšští občané neuznává nynější republiku, kterou považuje za loutkový stát či za podnikatelský záměr. Část přívrženců hnutí se hlásí k někdejší Německé říši, jež vznikla sjednocením Německa v roce 1871 a zanikla v roce 1945. Další členové se zase odvolávají na takzvané přirozené právo na svobodu a samosprávu vlastních životů.

Němci považující se za říšské či nezávislé a ne republikové občany odmítají například platit daně a pokuty, nerespektují ani rozhodnutí německých soudů. Cíle říšského hnutí podle německé kontrarozvědky Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) odporují základnímu zákonu země i tím, že jsou postaveny krajně pravicových názorech nebo na nadřazenosti Němců. BfV letos v lednu uvedla, že říšské hnutí výrazně sílí a že se k němu hlásí asi 19.000 lidí.

Seehofer letos v lednu zakázal krajně pravicovou organizaci Combat 18 (C18). Organizace, jejíž číslo v názvu podle pořadí písmen v abecedě odkazuje na iniciály AH nacistického vůdce Adolfa Hitlera, je považována za ozbrojenou složku v Německu zakázaného neonacistického hnutí Blood and Honour. Německá odnož C18 zřejmě udržovala styky s českou neonacistickou scénou. DPA v této souvislosti připomněla případ, kdy německé komando na hranicích s Českem zadrželo v roce 2017 předpokládané členy C18. Ti se tehdy vraceli do Německa za společného střeleckého cvičení v Česku a u sebe měli munici.

Témata:  extremismus Německo Horst Seehofer neonacisté

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.