reklama

Informuje o tom tagesspigel.de. "Proti pravicovému extremismu, rasismu a antisemitismu budeme nesmlouvavě bojovat i v krizových časech," napsal na twitteru mluvčí ministerstva vnitra Steve Alter. Německo se stejně jako zbytek světa potýká s pandemií koronaviru.

Policie dnes v deseti německých spolkových zemích podnikla razie v domech a bytech vedoucích představitelů nyní zakázaného spolku. Tento spolek podobně jako hnutí Říšští občané neuznává nynější republiku, kterou považuje za loutkový stát či za podnikatelský záměr. Část přívrženců hnutí se hlásí k někdejší Německé říši, jež vznikla sjednocením Německa v roce 1871 a zanikla v roce 1945. Další členové se zase odvolávají na takzvané přirozené právo na svobodu a samosprávu vlastních životů.

Němci považující se za říšské či nezávislé a ne republikové občany odmítají například platit daně a pokuty, nerespektují ani rozhodnutí německých soudů. Cíle říšského hnutí podle německé kontrarozvědky Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) odporují základnímu zákonu země i tím, že jsou postaveny krajně pravicových názorech nebo na nadřazenosti Němců. BfV letos v lednu uvedla, že říšské hnutí výrazně sílí a že se k němu hlásí asi 19.000 lidí.

Seehofer letos v lednu zakázal krajně pravicovou organizaci Combat 18 (C18). Organizace, jejíž číslo v názvu podle pořadí písmen v abecedě odkazuje na iniciály AH nacistického vůdce Adolfa Hitlera, je považována za ozbrojenou složku v Německu zakázaného neonacistického hnutí Blood and Honour. Německá odnož C18 zřejmě udržovala styky s českou neonacistickou scénou. DPA v této souvislosti připomněla případ, kdy německé komando na hranicích s Českem zadrželo v roce 2017 předpokládané členy C18. Ti se tehdy vraceli do Německa za společného střeleckého cvičení v Česku a u sebe měli munici.

reklama