Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Deset neonacistických vůdců obvinila rakouská policie

Rakouská policie, ilustrační fotografie
Rakouská policie, ilustrační fotografie
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Vídeň - Státní zastupitelství ve Štýrském Hradci obvinilo deset vůdců krajně pravicové organizace Rakouské identitní hnutí (IBÖ) z podněcování nenávisti a vytvoření zločinné organizace. Před soudem se budou muset zpovídat i z poškozování majetku a vyvíjení nátlaku, oznámilo dnes zastupitelství. Kromě vedení uskupení bylo obviněno i sedm jeho stoupenců.

Od založení IBÖ v roce 2012 se přívrženci organizace pokoušejí šířit xenofobní ideologii a stavějí naroveň islám a islamistický terorismus, zdůvodnilo státní zastupitelství svůj krok. Většina nyní obviněných členů organizace stála u jejího zrodu.

Přívrženci IBÖ se podle žalobců obávají, že multikulturalismus, liberalismus a islamizace ohrožují kulturní identitu Evropy.

Agentura DPA uvedla, že i v Německu kontrarozvědka sleduje tamní Identitní hnutí (IB). Podle vnitřní zpravodajské služby využívají extremisté moderní komunikační kanály a jsou zvlášť aktivní na internetu. Získávat pro svou ideologii chtějí hlavně mladé lidi.

Témata:  Rakousko neonacisté extremismus policie Rakousko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.