Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Německu vypukl politický skandál. Odstartovala ho fotka z roku 2011

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

V koaliční regionální vládě německé spolkové země Sasko-Anhaltsko vyvolaly spory nově zveřejněné fotografie z krajně pravicové demonstrace z roku 2011, které se jako pořadatel zúčastnil okresní politik vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Robert Möritz. Dnes o tom informovala agentura DPA.

Sociální demokraté (SPD) a Zelení, kteří spolu s CDU tvoří v Sasku-Anhaltsku zemskou vládu, vyčítají konzervativní unii politickou dezorientaci a žádají jasné kroky.

Kontroverzní snímky tehdy 19letého Möritze na neonacistickém shromáždění v Halle se na sociálních sítích objevily ve středu.

Robert Möritz (CDU) lügt gegenüber @dpa.Er versucht sich in der Erzählung, er sei auf dem Naziaufmarsch rein beruflich als Ordner tätig gewesen. Man darf wohl die Frage stellen, warum er bei dieser Tätigkeit das T-Shirt der Naziband "Endstufe" trägt.Foto: @Monitorex_fotos pic.twitter.com/j5JG8VvAWL

— 4lert4 (@Alert4_Alert4) December 12, 2019

Möritz nejprve tvrdil, že nikdy nepůsobil jako pořadatelský dohled na krajně pravicových a ani krajně levicových akcích. V pátek na krizovém zasedání okresního předsednictva ale přiznal, že jako pořadatel pro krajní pravici pracoval, což nyní hodnotí jako chybu.

Kritici poukazují na to, že když byl Möritz na demonstraci jen pracovně, proč si na sebe oblékl triko s logem neonacistické kapely Endstufe (Poslední fáze).

Möritz se rovněž přiznal, že tehdy nebyl ještě názorově pevně zakotven a že byl členem kontroverzního spolku Uniter. O něj se úřady zajímaly kvůli napojení na radikální prostředí a kvůli podpoře autokratických režimů, civilní rozvědka ho ale na seznam sledovaných spolků nezařadila.

Okresní předsednictvo CDU v pátek hlasovalo proti Möritzově vyloučení ze strany i ze stranické funkce. Zeleným i socialistům se postoj CDU k případu nelíbí a kritizují ho.

"Zemský předseda (CDU) Holger Stahlknecht a zemský premiér (Reiner) Haseloff mají povinnost postavit se jako hradba proti pravicovému extremismu," uvedlo sasko-anhaltské vedení Zelených.

Podle sociálních demokratů ztratila CDU v Sasku-Anhaltsku politickou orientaci. Od doby, co se zemský ministr vnitra Stahlknecht stal zemským předsedou CDU, bloudí podle socialistů sasko-anhaltská CDU v politické zemi nikoho. "Nikdo očividně nedrží otěže v ruce, aby držel rozumný kurz," prohlásil zemský šéf SPD Burkhard Lischka.

Témata:  Německo neonacisté Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Konzervativní unie CDU/CSU

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.