reklama

Sociální demokraté (SPD) a Zelení, kteří spolu s CDU tvoří v Sasku-Anhaltsku zemskou vládu, vyčítají konzervativní unii politickou dezorientaci a žádají jasné kroky.

Kontroverzní snímky tehdy 19letého Möritze na neonacistickém shromáždění v Halle se na sociálních sítích objevily ve středu.

Möritz nejprve tvrdil, že nikdy nepůsobil jako pořadatelský dohled na krajně pravicových a ani krajně levicových akcích. V pátek na krizovém zasedání okresního předsednictva ale přiznal, že jako pořadatel pro krajní pravici pracoval, což nyní hodnotí jako chybu.

Kritici poukazují na to, že když byl Möritz na demonstraci jen pracovně, proč si na sebe oblékl triko s logem neonacistické kapely Endstufe (Poslední fáze).

Möritz se rovněž přiznal, že tehdy nebyl ještě názorově pevně zakotven a že byl členem kontroverzního spolku Uniter. O něj se úřady zajímaly kvůli napojení na radikální prostředí a kvůli podpoře autokratických režimů, civilní rozvědka ho ale na seznam sledovaných spolků nezařadila.

Okresní předsednictvo CDU v pátek hlasovalo proti Möritzově vyloučení ze strany i ze stranické funkce. Zeleným i socialistům se postoj CDU k případu nelíbí a kritizují ho.

"Zemský předseda (CDU) Holger Stahlknecht a zemský premiér (Reiner) Haseloff mají povinnost postavit se jako hradba proti pravicovému extremismu," uvedlo sasko-anhaltské vedení Zelených.

Podle sociálních demokratů ztratila CDU v Sasku-Anhaltsku politickou orientaci. Od doby, co se zemský ministr vnitra Stahlknecht stal zemským předsedou CDU, bloudí podle socialistů sasko-anhaltská CDU v politické zemi nikoho. "Nikdo očividně nedrží otěže v ruce, aby držel rozumný kurz," prohlásil zemský šéf SPD Burkhard Lischka.

reklama