Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Polsku natočili reportáž neonacistech, teď čelí televize vyhrožování

Varšava
Varšava
Foto: Pixabay

Polská zpravodajská televize TVN, vlastněná americkou firmou, si dnes postěžovala, že čelí zastrašování. Stalo se tak poté, co prokuratura předvolala jejího kameramana jako podezřelého z propagování nacismu.

Kameraman Piotr Wacowski v převlečení natočil reportáž, která šokovala Poláky odhalením, že v zemi působí neonacisté - přestože miliony Poláků se za války staly obětmi nacistů. V provládních médiích se objevilo nařčení, že TVN údajný sraz neonacistů zinscenovala a zaplatila. Zazněla také kritika, že hajloval i kameraman, byť ten vysvětloval, že nic jiného mu nezbývalo. K útokům na TVN se přidali politici z vládních řad.

"Autoři reportáže postupovali v souladu se všemi normami investigativní žurnalistiky. Stavět toho, kdo odhalil zločinnou činnost na roveň zločincům, považujeme za pokus o zastrašení novinářů," zdůraznila TVN. Zároveň dodala, že podala žalobu na osoby, tvrdící, že reportáž o polských neonacistech byla zinscenovaná.

Nadřízený prokurátor mezitím shledala obvinění kameramana "předčasným" a případ předal jinému státnímu zástupci.

Agentura Reuters připomněla, že americká velvyslankyně ve Varšavě Georgette Mosbacherová tento týden na schůzce s polskými zákonodárci varovala, že Kongres USA by v případě útoků na svobodu tisku přehodnotil podporu Polska.

Ani vládní mluvčí, ani americké velvyslanectví podle Reuters dosud neodpověděly na žádosti o vyjádření ke kameramanově případu.

Polská rada pro rozhlasové a televizní vysílání se loni pokusila potrestat TVN vysokou pokutou kvůli reportážím o protivládních demonstracích v polském parlamentu, které "propagovaly nezákonné aktivity a povzbuzovaly chování ohrožující bezpečnost". Americká vláda se tehdy ohradila proti takovému narušování svobodu tisku - a mediální rada své rozhodnutí o pokutě letos v lednu odvolala.

Týž měsíc TVN odvysílala reportáž se záběry skryté kamery, které zachycovaly "oslavy narozenin" Adolfa Hitlera loni v květnu v lese na Slezsku, kde neonacisté rozvěsili po stromech vlajky s hákovým křížem a postavili "oltář" s Hitlerovým portrétem. Účastnici oslavy byli oblečeni do dobových uniforem, před planoucí svastikou pronášeli přípitky "za Adolfa Hitlera a naši vlast, milované Polsko" a nakonec si pochutnali na dortu v barvách vlajky tzv. Třetí říše. TVN také ukázala "pro veřejnost uzavřený" hudební festival "Orlí hnízdo", kde hrály kapely oslavující nacionalismus a napadající národnostní a sexuální menšiny a kde publikum na pobídnutí ze scény hajlovalo.

Po odvysílání reportáže ministr spravedlnosti a současně generální prokurátor Zbigniew Ziobro nařídil zahájit vyšetřování, které vedlo k obvinění několika osob. Jedna z nich mezitím přijala dohodu o trestu.

Témata:  Polsko neonacisté kamery

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.