Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA i přes odpor Turecka dodají zbraně syrským kurdským milicím

Sýrie, ilustrační foto
Sýrie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Washington - Americká administrativa odsouhlasila dodání zbraní kurdským milicím (YPG) v Sýrii. Dnes to podle agentury Reuters oznámilo ministerstvo obrany Spojených států

Zatímco USA považují YPG v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát za cenného spojence, Ankara milice označuje za syrskou odnož turecké separatistické Strany kurdských pracujících (PKK) a za teroristy.

Nejmenovaný americký vládní činitel neupřesnil, kdy USA s dodávkami zbraní začnou, uvedl ale, že vyzbrojení milicí souvisí s nadcházejícím dobýváním syrské Rakky, která je baštou IS. Podle AP získají Kurdové i těžší zbraně.

Pentagon v následném oficiálním prohlášení sdělil, že bitva o Rakku bude dlouhá a náročná a že Spojené státy budou v dodávkách zbraní upřednostňovat arabské spojenecké oddíly.

Témata:  USA Sýrie Turecko

Související

Aktuálně se děje

19. července 2026 17:41

19. července 2026 13:53

Zemřel uznávaný lékař a bývalý europoslanec Jaroslav Zvěřina

Ve věku 83 let v neděli zemřel významný český psychiatr, sexuolog a bývalý politik Jaroslav Zvěřina. O jeho úmrtí informovala Sexuologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně na sociální síti Facebook.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy