Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenské ministerstvo obrany chystá obří nákup armádních obrněných vozidel

Vlajka Slovenska
Vlajka Slovenska
Foto: Pixabay

Bratislava - Slovenské ministerstvo obrany plánuje postupně zakoupit 485 obrněných vozidel v odhadované hodnotě 1,2 miliardy eur (29,8 miliardy korun), což je o zhruba pětinu vyšší suma než roční rozpočet resortu.

Odborníci i slovenské ministerstvo obrany v minulosti opakovaně upozornili, že ozbrojené síly země potřebují podstoupit modernizaci. Bratislava si už objednala nová dopravní letadla, víceúčelové vrtulníky a jedná také o modernizaci stíhacího letectva.

Nákup obrněných vozidel typu 4x4 a 8x8 se bude uskutečňovat postupně do roku 2029, prvních 17 kusů obrněnců chce ministerstvo získat již v příštím roce. Zatím není známo, zda Slovensko vypíše tendr, nebo se rozhodne například pro nákup prostřednictvím Evropské obranné agentury, agentury NATO nebo v rámci spolupráce s dalšími středoevropskými zeměmi.

Slovensko se v minulosti dohodlo na spolupráci při výrobě armádních obrněných vozidel s Polskem, od projektu ale Bratislava později ustoupila. Slovenská média už dříve informovala, že obrněné vozidla zemi nabídly firmy podnikatele Jaroslava Strnada, který stojí za skupinou Czechoslovak Group. Holding zastřešuje průmyslové podniky zejména v České republice a na Slovensku.

Slovensko plánuje navýšit do roku 2020 výdaje na obranu na částku odpovídající 1,6 procenta výkonu ekonomiky, loni tento podíl dosáhl 1,16 procenta HDP. Z členství Slovenska v NATO vyplývá závazek vynakládat na obranu dvě procenta HDP.

Témata:  Slovensko Slovenská armáda U.S. ARMY

Související

Aktuálně se děje

5. června 2025 20:16

Tvrdá rána pro slavného zpěváka: Morten Harket trpí Parkinsonem

Norský zpěvák Morten Harket, známý jako charismatický frontman skupiny a-ha, oznámil veřejnosti, že trpí Parkinsonovou chorobou. Toto sdělení přichází poté, co si Harket po letech, kdy o své diagnóze mlčel, uvědomil, že jej skrývání nemoci stojí víc energie než otevřenost. „S diagnózou nemám problém, přijímám ji tak, jak je. Můj otec, kterému je 94 let, k tomu říká: ‘Používám to, co ještě funguje’,“ uvedl Harket.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

36 let od masakru na Náměstí nebeského klidu. Čína šíří svá chapadla po celém světě

Čínský režim 36 let po masakru na Náměstí nebeského klidu stále bezostyšně ignoruje odpovědnost za zločiny proti lidskosti a tvrdě potlačuje svobodu projevu. Místo vyrovnání se s vlastní minulostí rozprostírá své chapadla ekonomického a politického vlivu do celého světa. Pod rouškou investic a půjček uvádí státy do chudoby. Export autoritářských praktik je varovným signálem pro všechny demokracie – a nejen pro ně. Obětním beránkem čínského vlivu se stává už i Rusko.