Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump: Šéfa FBI Comeyho jsem chtěl odvolat v každém případě

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Washington - Americký prezident Donald Trump dnes poskytl rozhovor televizní stanicí NBC News. V něm uvedl, že nyní již bývalého šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho chtěl odvolat nehledě na názor ministerstva spravedlnosti. Ujistil rovněž, že Comeyho odvolání nebylo míněno jako výhrůžka na adresu FBI, aby přestal vyšetřovat možné ruské ovlivňování loňských amerických voleb.

Agentura AP poznamenala, že mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandesová ve středu řekla, že Trump se ke Comeyho úternímu sesazení odhodlal po konzultaci s ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem a jeho náměstkem Rodem Rosensteinem.

Teď sám Trump uvedl, že o Comeyho budoucnosti měl jasno ještě před touto konzultací. Bývalého ředitele FBI pak prezident označil za člověka, kterému ve funkci šlo především o tom, aby na sebe poutal pozornost.

Zopakoval také, že ho Comey v minulosti třikrát ujistil, že FBI prezidenta kvůli možným vazbám na Rusko nevyšetřuje. To šéf Bílého domu uvedl v dopise, kterým Comeyho odvolal.

„Vím, že nejsem vyšetřován. Tedy já osobně. Nemluvím o kampani," řekl nyní Trump. Upřesnil, že se to od Comeyho dozvěděl při rozhovoru během společné večeře a během dvou telefonátů. O jeden z těchto dvou telefonních hovorů požádal podle prezidenta Comey a o druhý pak Trump sám.

Témata:  Donald Trump FBI Federální úřad pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation) USA

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2026 16:23

OBRAZEM: Hřib obhájil pozici předsedy Pirátů. Vyhrál hned v prvním kole

Česká pirátská strana má o svém vedení jasno. Dosavadní předseda Zdeněk Hřib v sobotním hlasování Celostátního fóra v Prachaticích přesvědčivě obhájil svou pozici a stranu povede i v nadcházejících dvou letech. Zvítězil hned v prvním kole, kdy pro něj hlasovalo 469 z celkem 611 přítomných členů. Jeho protikandidát David Witosz obdržel 257 hlasů a Hřibovi k úspěchu pogratuloval s tím, že Piráti i nadále zůstávají živou a demokratickou stranou plnou různých názorů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Laviny

Laviny v Rakousku: 5 mrtvých, další lidé skončili v nemocnici

Rakouské Alpy se dnes staly dějištěm tragických událostí, které si vyžádaly životy pěti lyžařů. Laviny zasáhly oblast Pongau nedaleko Salcburku poté, co v regionu napadlo velké množství čerstvého sněhu. Podle horské služby se všechny oběti pohybovaly ve volném terénu mimo vyznačené sjezdovky, kde je riziko sesuvů v současné době extrémní.