reklama

Oznámil to v dnešním rychlém odhadu spolkový statistický úřad. Mezičtvrtletní tempo růstu bylo nejsilnější od počátku loňského roku. K jeho zrychlení přispěla silná spotřeba domácností i státní výdaje, vývoz i zvýšené investice do výstavby, strojů i dalšího kapitálového vybavení, uvedl úřad.

V meziročním srovnání HDP bez sezonní úpravy stoupl o 1,7 procenta po tempu 1,8 procenta na konci loňského roku.

Za celý loňský rok německá ekonomika vzrostla o 1,9 procenta a zaznamenala nejsilnější výkon za pět let. Letos podle dubnové předpovědi spolkové vlády zpomalí ekonomika růstové tempo na 1,5 procenta a příští rok by měla mírně zrychlit na 1,6 procenta.

Hladina spotřebitelských cen se v dubnu proti předešlému měsíci celkově nezměnila, což platilo jak pro národní metodu měření, tak pro údaje harmonizované s metodikou výpočtu Evropské unie. Meziměsíční nárůst cen byl nejvýraznější u alkoholických nápojů a tabákových výrobků a silný byl také v dopravě, kde na to působilo zdražení pohonných hmot. Ceny v dopravě byly v meziročním srovnání vyšší o 3,9 procenta, což byl nejsilnější meziroční růst ze všech kategorií.

Zrychlení inflace v největší ekonomice eurozóny by mohlo zvýšit tlak na zpřísnění měnové politiky. ECB ale nechala na konci dubna základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Míra inflace v eurozóně v dubnu kvůli dražším palivům vystoupila na 1,9 procenta z březnových 1,5 procenta. ECB čeká v letošním roce průměrnou inflaci v eurozóně 1,6 procenta.