Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci, nespolupracujete? Úřady vám v Německu mohou krátit dávky, rozhodl soud

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín - Spolkový sociální soud v německém Kasselu dnes rozhodl, že migrantům mohou být kráceny dávky, když s úřady dostatečně nespolupracují. Případ Kamerunce ukazuje na jaké obtíže někdy narážejí úřady při snaze vrátit do zemí původu migranty, kteří nemají nárok na azyl.

Soud v Kasselu potvrdil verdikt nižšího soudu v případu kamerunského přistěhovalce.

Jeho žádost o azyl odmítla spolková republika už v roce 2004. Od té doby se jí ho ale nepodařilo vrátit do země původu, protože muži chybí pas. Úřady Kamerunce 19krát vyzvaly, aby jim v jejich snaze získat pro něj pas pomohl, ale ten to odmítl.

Úřady v Braniborsku, kde muž žije, mu proto odebraly veškeré příspěvky. Muž má ale nadále zajištěné ubytování a dostává poukazy na oblečení a na jídlo.

Kamerunci se ovšem takový postup nelíbil a úřady zažaloval. Soudy včetně Spolkového sociálního soudu však daly úřadům za pravdu a neshledaly na jejich straně pochybení. Verdikt je směrodatný i pro ostatní podobné případy.

Témata:  Německo uprchlíci sociální dávky

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.