Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko trénuje útok na Evropu? Z Ukrajiny přichází důrazné varování

Ruská armáda, ilustrační fotografie
Ruská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.ru

Kyjev/Moskva – V Rusku a Bělorusku letos se letos v září uskuteční velké vojenské cvičení Západ 2017. Moskva už dříve avizovala, že o něm nehodlá poskytnout Severoatlantické alianci žádné bližší informace. Tajemník Rady národní bezpečnosti Ukrajiny Oleksandr Turčynov prohlásil, že v jeho průběhu nacvičí ruská vojska útok na Polsko a Litvu.

Rozsáhlé strategické cvičení Západ 2017 proběhne letos v září na vojenských cvičištích v Rusku a Bělorusku. Jedná se o nejdůležitější společnou vojenskou akci v tomto roce. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua Rusko takovým způsobem reaguje na zvýšenou aktivitu NATO u hranic konfederačního rusko-běloruského uskupení zvaného Svazový stát.

Šéf NATO Jens Stoltenberg v březnu na tiskové konferenci v Bruselu vyzval Rusko, aby o svých nadcházejících vojenských cvičeních poskytlo informace na společném zasedání Ruska a NATO. To ale ruské ministerstvo obrany odmítlo s tím, že Rusko „není připraveno" poskytnout tyto informace.

Podle Turčynova je cílem ruských cvičení prověřit připravenosti vojsk na rozsáhlé operace v takových podmínkách, kdy na přípravu nebude dostatek času.  Rusko se podle něj bude připravova na útočné operace zamířené na Evropu, zejména na Polsko a Litvu.

„Předpokládá se rovněž, že budou nacvičovat vytvoření kaliningradského koridoru, což ale není možné bez agrese proti Litvě a Polsku,“ prohlásil Turčynov podle serveru  Liga.net. Jednou z priorit Kremlu je podle něj obnovení hranic Ruska v mezích SSSR. Na tom prý pracuje „ruská propaganda, tajné služby i silové složky“.

Témata:  Rusko Ruská armáda Ukrajina Polsko Litva

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.