Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakousko schválilo zákaz zahalování na veřejnosti, opozice prská

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Vídeň – Rakousko schválilo zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Parlament tak rozhodl díky hlasům dosluhující koalice sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců (ÖVP). Opatření směřují především proti nošení burek a nikábů, tedy oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku nebo úzký průhled pro oči.

Opatření je součástí „integračního balíčku", který také konkretizuje způsob začleňování žadatelů o azyl do rakouské společnosti a ztěžuje agitaci ve prospěch šíření radikálních myšlenek.

Člověk, který se od října tohoto roku objeví na veřejnosti a bude si tvář zahalovat nebo schovávat oděvem nebo jinými předměty tak, že nepůjdou rozeznat rysy obličeje, může dostat pokutu ve výši až 150 eur (téměř 4000 korun).

Proti opatření se postavila část opozice. Například poslanci liberální strany NEOS chtěli vědět, jak může zákaz úplného zahalování přispět k integraci, když dotyčné ženy nyní budou nuceny zůstávat doma. Euroskeptická formace Team Stronach zase v návrhu postrádala další opatření, jako je zákaz nošení šátků ve veřejné službě.

Zahalování obličeje na veřejnosti už je v některých zemích zakázáno. Jako první v Evropě tak v roce 2011 učinila Francie, po které následovala Belgie, Nizozemsko či Bulharsko.

Témata:  Rakousko muslimové

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 19:27

Havlíček naložil Fialovi: Jste megapopulista. Jde o "německé" platy

Mohou mít Češi výhledově německé mzdy? Slova premiéra Petra Fialy (ODS) se řeší i po týdnu. Podle místopředsedy dolní parlamentní komory Jana Skopečka (ODS) se rozdíl určitě nepodaří vyrovnat za čtyři roky. Fialu ostře zkritizoval exministr Karel Havlíček (ANO), podle kterého se předseda vlády mohl dopustit šíření poplašné zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Angela Merkelová

Merkelová se po dlouhé době ozvala. Řekla lídrům, co by měli dělat

Angela Merkelová, někdejší kancléřka Německa, která často bývala označována za nejmocnější ženu světa, poskytla rozhovor pro BBC, kde mluvila o Ukrajině, Vladimiru Putinovi, jaderné hrozbě a své interakci s Donaldem Trumpem. Merkelová vedla Německo po dobu 16 let a byla svědkem klíčových krizí, jako byla finanční krize, migrační krize v roce 2015 a invaze Ruska na Ukrajinu v roce 2014.