Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Demokracie v ČR stojí před zkouškou, varuje nadace blízká německé kancléřce Merkelové

Vláda ČR: Bohuslav Sobotka /ČSSD/ a Andrej Babiš /ANO/
Vláda ČR: Bohuslav Sobotka /ČSSD/ a Andrej Babiš /ANO/
Foto: Vláda.cz

Berlín - Nadace Konrada Adenauera (KAS), která má blízko k německé kancléřce Angele Merkelové, v textu nazvaném Mocenské hry na Vltavě rozebírá současnou vládní krizi v Česku. Demokracie v ČR prý čelí zatěžkávající zkoušce.

Organizace je přesvědčena, že za koalicí ČSSD, ANO a KDU-ČSL stojí kus dobře odvedené práce, a při pohledu zvenku se tak nejevila nutnost pro její konec.

Překvapivé rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o demisi kabinetu vnímá spíše jako politicko-taktický kalkul. Podotýká přitom, že Sobotka se šéfem ANO Andrejem Babišem, který má vážný střet zájmů, vládl přes tři roky.

Nadace popisuje i další vývoj krize, včetně sporu Sobotky s prezidentem Milošem Zemanem. "Denně dochází k novým obratům v tomto mocenskopolitickém zmatku," píše KAS. Připomíná také zveřejněné nahrávky Babiše a demonstrace.

Je ale otázkou, domnívá se německá nadace, jestli se názor protestujících přenese i do venkovských oblastí. KAS připomíná strategii Babiše i jeho hnutí ANO neprezentovat se jako tradiční politici, ale jako alternativa k nim. Zároveň se ministru financí podle nadace dařilo být spojován s vládními úspěchy. Kdyby v době před volbami nebyl členem vlády, mohl by se tento efekt "opozice ve vládě" ještě posílit.

"Jasné je, že Českou republiku v příštích měsících čeká ostrá a vyhrocená volební kampaň," tvrdí nadace blízká křesťanským demokratům (CDU) kancléřky Merkelové.

Témata:  Andrej Babiš Bohuslav Sobotka Miloš Zeman

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 19:10

Extrémní počasí zasáhlo Chorvatsko: Řádí bouřky, Split je pod vodou

V části Balkánu se v úterý odehrála kombinace ničivých živlů – Chorvatsko postihla silná bouře s kroupami, zatímco v sousedním Srbsku zuřily stovky požárů po extrémní vlně veder. Tyto události jsou dalším příkladem extrémního počasí, které vědci stále častěji spojují s klimatickými změnami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.