Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropská komise ukončila řízení s Německem kvůli mýtnému. Rakousko už připravuje žalobu

Silnice
Silnice
Foto: Pixabay

Brusel/Berlín - Evropská komise se rozhodla ukončit řízení, které od roku 2015 vedla s Německem kvůli jeho plánu na dálniční mýtné pro osobní auta. Zatímco pro Brusel je tedy vše vyřízeno, na Berlín se chystá žaloba.

Podle EK Německo přijalo potřebné změny pravidel a odstranilo tak možnou diskriminaci na základě národnosti. Německý ministr dopravy Alexander Dobrindt verdikt komise přivítal. "Teď je to i Bruselem úředně potvrzeno: Mýtné přichází," napsal ministr v tiskové zprávě zaslané ČTK. Na zavedení mýtného do praxe, které podle něj povede ke spravedlnosti na německých silnicích, bude Německo rychle pracovat, podotkl.

Rakouský ministr dopravy Jörg Leichtfried ale již uvedl, že Vídeň s postupem komise nesouhlasí a připraví žalobu k soudnímu dvoru EU. "Špatné rozhodnutí komise otevírá dveře vzájemné diskriminaci mezi členskými státy EU," prohlásil. Komise se nyní podle Vídně musí tématem německého mýta opět zabývat a mimo jiné si vyžádat i postoje Německa a Rakouska. Leichtfried poznamenal, že pokud Brusel nebude ve věci aktivní, pak bude cesta pro rakouskou žalobu volná.

Žalobu zvažuje i Česká republika, ministerstvo dopravy nicméně navrhlo vládě počkat s konečným rozhodnutím právě na verdikt Evropské komise.

Německo nakonec letos v březnu původní podobu pravidel upravilo. Mýtné nakonec začne pro osobní auta platit v roce 2019. Výše mýtného se bude lišit v závislosti na objemu motoru a množství emisí. Majitelé aut registrovaných v Německu mýtné podle plánu sice také uhradí, posléze se jim ale o zaplacenou částku sníží daň z motorových vozidel; majitelé nejekologičtějších aut s velmi nízkými emisemi získají dokonce větší úlevu, než kolik zaplatí na poplatcích.

Témata:  Evropská komise (EK) Německo mýtné silnice

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.