reklama

Za tři měsíce jejího provozu už si ji stáhlo 135.000 uživatelů. "Integrace uprchlíků je velká výzva pro nadcházející roky. Tato aplikace nám pomáhá k tomu, abychom se s tímto úkolem vypořádali," řekl ČTK ředitel BAMF Frank-Jürgen Weise.

Aplikace podle něj poskytuje informace, které jsou pro uprchlíky v prvních měsících po příjezdu do Německa klíčové, zejména podrobnosti o fungování azylového procesu a o tom, jaká práva a povinnosti běženci mají.

"Informace jsou v němčině, angličtině, francouzštině, arabštině a farsí, abychom mohli co nejlépe oslovit prakticky všechny uprchlíky, kteří přicházejí," uvedl Weise.

Aplikace informuje uprchlíky i o specifikách života v Německu a umožňuje jim také podstoupit základní kurz němčiny pro samouky. "Jazyk je klíčem k tomu, aby se příchozí mohli zapojit do společnosti. Aplikace Ankommen může přispět k tomu, aby uprchlíci základy němčiny rychle ovládli," uvedl generální tajemník Goetheova institutu Johannes Ebert.

Do Německa v loňském roce přišlo asi 1,1 milionu migrantů. Letos v dubnu dorazilo jen zhruba 5500 migrantů. S klesajícím počtem sílí debata o integraci migrantů do společnosti. Vláda kancléřky Angely Merkelové připravila návrh integračního zákona, který by měl zjednodušit zaměstnávání migrantů a zabránit tvorbě ghett.

reklama