Washington - Americké výzvědné agentury loni v létě získaly informace o tom, že ruští političtí představitelé a činitelé tajných služeb diskutují o možnostech, jak prostřednictvím poradců ovlivnit tehdejšího kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Informoval o tom list The New York Times (NYT).
Podle zdrojů deníku se Rusové zajímali o Trumpova šéfa volební kampaně Paula Manaforta a o bývalého šéfa vojenské rozvědky Michaela Flynna, který působil jako Trumpův bezpečnostní poradce.
Rusové podle NYT, který se odvolává na tři současné a bývalé americké činitele s vazbami na tajné služby, věřili, že mohou Manaforta i Flynna využít k tomu, aby utvářeli Trumpův názor na Rusko. Někteří činitelé se podle získaných diskuzí vychloubali, jak moc dobře Flynna znají, jiní pak hovořili o tom, že by jako páku bylo možné použít někdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, se kterým kdysi Manafort úzce spolupracoval.
Manafortovy i Flynnovy vazby na Rusko v rámci objasňování možných ruských snah ovlivnit americké prezidentské volby prošetřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a také několik výborů Kongresu USA.
Témata: Donald Trump, prezident USA, volby v USA
Související
12. července 2026 18:36
12. července 2026 16:17
8. července 2026 14:09
8. července 2026 12:34
3. července 2026 11:31
15. června 2026 11:31