Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký institut varuje: Trump nepochopil studii o dopadu pařížské dohody

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Reprofoto YouTube

Washington - Prezident USA Trump ve čtvrtečním projevu na zahradě Bílého domu oznámil, že Spojené státy odstoupí od pařížské dohody mimo jiné proto, že dokument nezajistí, aby světové teploty klesly dostatečně rychle. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) mu oponují. Šéf Bílého domu prý jejich výzkum nepochopil.

"I kdyby pařížská dohoda byla zavedena v celém svém rozsahu a státy, které ji podepsaly, by plnily své závazky, tak by světová teplota byla do roku 2100 snížena o pouhé dvě desetiny stupně Celsia," řekl Trump s tím, že je to velmi málo.

Krátce nato uvedl, že jeho tvrzení se opírá o studii publikovanou MIT v dubnu 2016 nazvanou "Jak velký rozdíl by udělala pařížská dohoda?".

Výsledky této studie přitom byly, že by se růst světové teploty do roku 2100 zpomalil o 0,6 až 1,1 stupně Celsia. "Rozhodně nejsme zastánci odstoupení od pařížské dohody," řekl jeden z autorů studie Erwan Monier.

"Pokud nic neuděláme, mohly by se teploty zvýšit až o pět stupňů nebo více, což by bylo katastrofické," dodal.

Současná situace je podle Reuters příkladem několik let trvajícího boje mezi vědci a politiky o dopadu spalování fosilních paliv na globální klima a rovněž ukázkou sporů ohledně toho, jaké politické kroky jsou potřebné k ochraně životního prostředí.

Témata:  Donald Trump USA ekologie

Související

Aktuálně se děje

21. února 2026 14:54

Bývalý princ Andrew má zmizet z linie nástupnictví. Vláda na tom pracuje

Britská vláda uvažuje o odstranění bývalého prince Andrewa z linie nástupnictví na trůn, aby se za žádných okolností nemohl stát králem. Ministr obrany Luke Pollard řekl, že je správné to udělat, a to bez ohledu na závěry probíhajícího policejního vyšetřování. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy