ekologie

Policie ČR, ilustrační foto

Policie odvezla část ekologických aktivistů z areálu koksovny v Ostravě

Domov

Policie dnes před polednem zajistila část ekologických aktivistů, kteří ráno pronikli do koksovny Svoboda v Ostravě-Přívoze. Policejní autobus je odvezl z areálu k podání vysvětlení na policejní služebnu. Druhá část ekologů poté zůstala na střeše jedné z budov a podle organizátorů protestu blokovali nákladiště, odkud koks odvážejí vlaky. Průběžně komunikovali s policisty a zástupci podniku. Před 14:00 začali podle zpravodajky ČTK slézat dolů. Policie na twitteru uvedla, že nyní začne zjišťovat jejich totožnost.

Ilustrační foto

Ekologové: Uhlí musí být jen dočasná pomoc, potřeba jsou obnovitelné zdroje

Domov

Uhlí musí být jen dočasnou pomocí při energetické krizi. Evropa by se měla zaměřit na rozvoj obnovitelných zdrojů. Dnes zveřejněný návrh podle nich nedosahuje spravedlivé strategie snižování poptávky po energii, která by dostatečně podpořila přechod na energii z čistých zdrojů. Plán se zaměřuje na podporu fosilních zdrojů až příliš. V tiskových zprávách to uvedly ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace.

Ilustrační foto

Většina významných evropských firem netuší o záměrech tzv. zelené dohody

Byznys

Na 60 procent významných evropských firem nemá povědomí o záměrech a dopadech takzvané zelené evropské dohody, nazývané Green Deal. Alespoň částečně je na plnění plánu zařízená necelá polovina firem, přičemž 21 procent firem říká, že jsou s ním seznámeny detailně a 11 procent podniků je přesvědčeno, že jsou na Green Deal skutečně připraveny.

Ilustrační fotografie

Satelity špehovaly Sověty, dnes pomáhají ekologům

Domov

Pro stromy nevidět les - to pro Mihaje Nitu není jen přísloví, ale rovnou profesní nevýhoda. "Když jdu do lesa, vidím jen na sto metrů kolem sebe," říká lesník z univerzity v rumunském Brašově. Vlastní oči mu k výzkumu historie lesa nestačí - k tomu potřebuje pozorovatele vzdálenějšího v prostoru i čase. "Musíte vidět, co se dělo v 50. letech, nebo i před sto lety. Potřebujete oči na obloze," sdělil listu The New York Times.

Znečištěné ovzduší, ilustrační fotografie

Studie: Emise se letos sníží o sedm procent, pomohla i opatření proti covidu

Svět

Emise oxidu uhličitého se letos sníží o zhruba sedm procent. Odhaduje to studie mezinárodní skupiny vědců Global Carbon Project, která každoročně vydává bilanci emisí. K letošnímu poklesu podle vědců výrazně přispěla také opatření proti šíření koronaviru. Vědci proto očekávají, že letošní pokles bude jen dočasný, píše dnes agentura AP. V průměru je na světě do atmosféry vypuštěna každou sekundu jedna tuna oxidu uhličitého.

Ilustrační foto

Kolik odpadu vyprodukuje každý Čech? Ministerstvo zveřejnilo zajímavou statistiku

Domov

Lidé v Česku loni vyprodukovali 5,9 milionu tun komunálního odpadu, což je o 1,6 procenta víc než v roce 2018. Celková produkce odpadu mírně klesla na 37,4 milionu tun, předloni to bylo 37,8 milionu tun. Podíl 'komunálu' tvořil 15,4 procenta všech odpadů. Stále se však příliš ukládalo na skládky. Vyplývá to z dat, o kterých ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes informovalo v tiskové zprávě.

Znečištěné ovzduší, ilustrační fotografie

Svět

MAPA: Kvalita ovzduší v EU se zlepšuje, hrozba pro zdraví však přetrvává

Kvalita ovzduší v zemích Evropské unie se v posledním desetiletí zlepšila, jeho znečištění však stále způsobuje statisíce předčasných úmrtí ročně. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), která hodnotí obsah znečišťujících látek v ovzduší za rok 2018. Česko je podle zprávy jednou ze šesti zemí EU, které ve zmíněném roce překračovaly povolené hodnoty koncentrace prachových částic.

Richard Brabec

Exministři žádají Brabce o co nejrychlejší odklon od uhlí, dopis podepsal i Bursík

Domov

Několik bývalých ministrů životního prostředí zaslalo nynějšímu šéfovi resortu Richardu Brabcovi (ANO) dopis požadující co nejrychlejší konec využívání uhlí. Exministři chtějí, aby se Brabec při jednání uhelné komise zasadil o přijetí termínu konce uhlí v roce 2033. O dopisu dnes ČTK informoval geochemik a ekolog Bedřich Moldan, který vedl resort jako první porevoluční ministr.

Ilustrační foto

Trend "childfree". Žít bez dětí neznamená být nešťastný, píše Le Figaro

Revue

Budeš toho litovat, zestárneš sama, jsi příliš sobecká... Dokonce ještě v roce 2020 je rozhodnutí nemít děti pro ženu těžkou volbou, neboť neochota k mateřství údajně odporuje tomu, co pro ni příroda připravila. V roce 2016 vyvolal seznam bezdětných žen v politice (Angela Merkelová, Theresa Mayová a další), který přinesl list The Sunday Times, velké pobouření. O jejich mužských protějšcích v této souvislosti nepadlo ani slovo, píše francouzský deník Le Figaro.

Ilustrační foto

Aktivistům došla trpělivost. Hodlají podat klimatickou žalobu na českou vládu

Domov

Členové spolku Klimatická žaloba ČR chtějí žalovat českou vládu, neboť podle nich nečiní dost v boji s klimatickou krizí. V případě úspěchu by měl podle nich soud přimět státní orgány k větší aktivitě. Zástupci spolku, který čítá 84 členů z řad vědců, právníků, zemědělců i studentů, plánují podat žalobu na podzim k Městskému soudu v Praze. Inspirovali se žalobami v zahraničí.

Ilustrační foto

Svět

Jak pandemie změnila ovzduší nad Evropou? Podívejte se na satelitní snímky

Znečistění ovzduší nad evropskými metropolemi je v době omezení zavedených v boji proti koronaviru výrazně nižší než ve stejné části loňského roku. Dnes o tom na základě analýzy nových dat satelitního programu Copernicus informovala Evropská kosmická agentura (ESA). Oxidu dusičitého je zřejmě nad některými metropolitními oblastmi zhruba o 50 procent méně.

Smog

Miliony mrtvých ročně. Experti varují před zabijákem, který je horší než HIV

Svět

Téměř 8,3 milionu lidí ve světě zemřelo v roce 2017 předčasně vinou znečištění životního prostředí, což bylo více než v důsledku kouření (6,6 milionu) a o poznání více než na HIV, malárii či tuberkulózu (2,4 milionu). Vyplývá to ze zprávy Globální aliance pro zdraví a znečištění (GAHP), o které informoval britský deník The Guardian.

Česká republika

Bude Česko bez uhlí? Uhelná komise připraví možné scénáře konce od roku 2030

Domov

Pracovní skupiny takzvané uhelné komise připraví scénáře pro konec uhlí v České republice v jednotlivých letech od roku 2030 dále. Hotové by měly být v lednu. Novinářům to po dnešním jednání komise řekli ekologové Jan Rovenský z Greenpeace ČR a Jiří Koželouh z Hnutí Duha. Znovu se uhelná komise sejde 16. prosince. Zástupci české komise dnes také jednali s představiteli komise v Německu.

Němečtí obyvatelé

Německo se otřásá. Statisíce lidí demonstrují za radikálnější ochranu klimatu

Svět

Po celém Německu dnes demonstrují stovky tisíc lidí za důslednější ochranu klimatu. Jen u Braniborské brány v centru Berlína se po poledni podle pořadatelů sešlo 80.000 lidí, desítky tisíc protestujících jsou také v Hamburku nebo Mnichově. V německé metropoli i Frankfurtu nad Mohanem od brzkého rána menší demonstrace narušovaly dopravy.

Aktuálně se děje

12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy