Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolik odpadu vyprodukuje každý Čech? Ministerstvo zveřejnilo zajímavou statistiku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Lidé v Česku loni vyprodukovali 5,9 milionu tun komunálního odpadu, což je o 1,6 procenta víc než v roce 2018. Celková produkce odpadu mírně klesla na 37,4 milionu tun, předloni to bylo 37,8 milionu tun. Podíl 'komunálu' tvořil 15,4 procenta všech odpadů. Stále se však příliš ukládalo na skládky. Vyplývá to z dat, o kterých ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes informovalo v tiskové zprávě.

Komunálního odpadu připadlo na jednoho člověka podle úřadu průměrně 551 kilogramů ročně, zhruba o sedm kilogramů víc než v předchozím roce. V případě všech druhů odpadů na jednoho obyvatele Česka pak ročně připadla produkce 3502 kilogramů.

Nejvíce, konkrétně 14 procent, všech odpadů bylo v Praze, následuje Jihomoravský a Středočeský kraj, oba s podílem 13 procent. V případě Prahy a jihu Moravy překročilo množství odpadu pět milionů tun.

V případě komunálního odpadu "vede" Středočeský kraj. S více než 800.000 tun tvořil 14 procent produkce v Česku. Další je Praha s 721.000 tun (12 procent) a Moravskoslezský kraj, kde lidé vyhodili 653.000 tun odpadků, což je o procentní bod méně. Nebezpečných odpadů bylo podle MŽP 1,8 milionu tuny, oproti roku 2018 jde o mírný pokles. Nejvíce, přes 300.000 tun, jich loni připadlo na Moravskoslezský kraj, druhý byl Středočeský kraj s 264.000 tun a třetí Jihomoravský kraj, kde loni vzniklo 177.000 tun tohoto odpadu.

"Z 37,4 milionu tun všech odpadů jich bylo 88 procent využito, z toho 84,5 procenta materiálově a 3,5 procenta energeticky," uvedlo MŽP. Na skládkách loni skončilo 9,5 procenta odpadů.

V případě komunálních odpadů bylo 41 procent využito materiálově, například k recyklaci či kompostování, a 12 procent energeticky. Podle MŽP je dobrou zprávou, že se daří zvyšovat využití vytříděných materiálů z komunálního odpadu, objem komunálního odpadu, který putuje na skládky, však stagnuje.

"Na skládkách loni skončilo opět 46 procent komunálních odpadů, tedy stejný poměr jako v roce 2018, přestože mírně vzrostlo množství komunálního odpadu. Klesá i množství biologicky rozložitelného odpadu, který končí na skládkách, meziročně o více než šest procent. Přesto je množství odpadu, který končí na skládkách, stále neúměrně vysoké," uvedl ředitel odboru odpadů MŽP Jan Maršák. Průměrná úroveň skládkování v rámci Evropské unie v roce 2018 byla 24 procent.

Právě míru skládkování by měl omezit nový zákon o odpadech, který zvyšuje poplatky za ukládání na skládky a od roku 2030 zakazuje skládkování recyklovatelných a využitelných odpadů.

Senát v listopadu posunul přes nesouhlas ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) účinnost nového odpadového zákona z ledna 2021 o rok. Spolu s dalšími pozměňovacími návrhy změnu termínu posoudí Sněmovna. Podle členů horní komory nejsou dostatečně připraveny prováděcí předpisy, což by mohlo způsobit chaos v nakládání s odpady po Novém roce.

Témata:  odpady Ministerstvo životního prostředí České republiky Richard Brabec ekologie Komunální odpad

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.