Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Miliony mrtvých ročně. Experti varují před zabijákem, který je horší než HIV

Smog
Smog
Foto: Pixmac

Téměř 8,3 milionu lidí ve světě zemřelo v roce 2017 předčasně vinou znečištění životního prostředí, což bylo více než v důsledku kouření (6,6 milionu) a o poznání více než na HIV, malárii či tuberkulózu (2,4 milionu). Vyplývá to ze zprávy Globální aliance pro zdraví a znečištění (GAHP), o které informoval britský deník The Guardian.

Špatný stav životního prostředí mohl podle GAHP celosvětově za 15 procent všech úmrtí. Nejvíce se to týkalo právě Indie (2,3 milionu obětí), Číny (1,8 milionu) a dále Nigérie, Indonésie a Pákistánu.

Landmark 2017 #PollutionCommission report confirmed that #Pollution is the largest environmental cause of death & disease in the world today. This new report updates data, ranks countries by #polluted-related deaths. #US makes the #Top10. Surprised?https://t.co/Aacpc8HnKy pic.twitter.com/CpuGUlh4nw

— GAHP (@HealthPollution) December 19, 2019

V přepočtu na 100.000 obyvatel kvůli poškozenému životnímu prostředí zemřelo nejvíce lidí v Čadu, Středoafrické republice a Severní Koreji. Naproti tomu pět zemí Arabského poloostrova v čele s Katarem se zařadilo k prvním deseti státům, které v průzkumu vyšly nejlépe. "Studie nám připomíná, že znečištění je světovou krizí," uvedl výkonný ředitel GAHP Rachael Kupka.

Analýza organizace GAHP, kterou v roce 2012 založily Světová banka, Evropská komise a Program OSN pro životní prostředí, bere v úvahu zamoření vzduchu, vody a místa výkonu práce.

Indie se především potýká s průmyslovým znečištěním a výfukovými plyny, z nichž se do půdy usazuje olovo. Znečištění ovzduší může za 40 procent všech předčasných úmrtí v této asijské zemi. Co se týče nezdravého vzduchu, nejhůře jsou na tom Čína, Indie a Pákistán.

Témata:  životní prostředí ekologie Indie smog

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy