Macronova kancelář oznámení učinila ve stejný den, kdy francouzský státník vedl první sérii jednání na klimatické konferenci COP27 v Egyptě. Zájem o přijetí opatření na ochranu lesů a přírodních uhlíkových rezervoárů v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch projevili i prezidenti Gabonu a Rwandy.

Bezosova filantropická organizace s názvem Bezos Earth Fund zatím přislíbila 30 procent ze svého fondu, který čítá deset miliard dolarů. Peníze mají směřovat na ochranu přírody, její obnovu a transformaci potravinových systémů. Fond se snaží vytvořit koalici s africkými a evropskými zeměmi v rámci letošního klimatického summitu OSN.

Zástupci zemí světa včetně Česka se na dvoutýdenním jednání v Egyptě budou zabývat tím, jak odvrátit klimatickou změnu. Jejich pozornost je ale rozptýlena dalším světovým děním, včetně ruské války na Ukrajině a energetické krize. Od konference na Sinajském poloostrově se proto neočekávají dalekosáhlé závěry. Dopady změn klimatu jsou přitom podle velké části expertů stále závažnější.

Macron vyzval k přechodu ekonomik od uhlí k čistším zdrojům

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval země, aby přešly od uhlí k jiným zdrojům a pomohly v tomto směru také chudším státům. Klimatické cíle podle něj nesmějí být obětovány válce na Ukrajině. Macron hovořil na mezinárodní klimatické konferenci, která se koná v egyptském Šarm aš-Šajchu.

"Musíme své ekonomiky přeorientovat na jiné zdroje než uhlí. Musíme chudším státům pomoci, aby to učinily také co nejrychleji," sdělil prezident.

Podle něj je třeba navazovat další kontakty s rozvojovými státy, aby bylo možné pomoci jim orientovat se na čistší energetické zdroje.

Macron vyjádřil podporu pro finanční pomoc zemím, které jsou mimořádně vystavené škodám způsobeným klimatickými změnami a nemohou kvůli tomu fungovat jako obvykle.

Prezident rovněž vyloučil, aby klimatické cíle ovlivnila situace na Ukrajině. "Neobětujeme své klimatické závazky kvůli energetickým hrozbám Ruska," řekl.