životní prostředí

Znečištěné ovzduší, ilustrační fotografie

Studie: Emise se letos sníží o sedm procent, pomohla i opatření proti covidu

Svět

Emise oxidu uhličitého se letos sníží o zhruba sedm procent. Odhaduje to studie mezinárodní skupiny vědců Global Carbon Project, která každoročně vydává bilanci emisí. K letošnímu poklesu podle vědců výrazně přispěla také opatření proti šíření koronaviru. Vědci proto očekávají, že letošní pokles bude jen dočasný, píše dnes agentura AP. V průměru je na světě do atmosféry vypuštěna každou sekundu jedna tuna oxidu uhličitého.

Znečištěné ovzduší, ilustrační fotografie

MAPA: Kvalita ovzduší v EU se zlepšuje, hrozba pro zdraví však přetrvává

Svět

Kvalita ovzduší v zemích Evropské unie se v posledním desetiletí zlepšila, jeho znečištění však stále způsobuje statisíce předčasných úmrtí ročně. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), která hodnotí obsah znečišťujících látek v ovzduší za rok 2018. Česko je podle zprávy jednou ze šesti zemí EU, které ve zmíněném roce překračovaly povolené hodnoty koncentrace prachových částic.

Ilustrační foto

Domov

Vliv znečištění ovzduší na úmrtí pacientů s covidem? ČR je na tom zle, odhalila studie

Znečištěné ovzduší přispělo k 15 procentům úmrtí pacientů s nemocí covid-19. To je odhad mezinárodní studie vydané v odborném časopise Cardiovascular Research, o které dnes informovala agentura AFP. Míra se ale mezi světovými zeměmi velice liší. Nejvyšší procenta vykazují Česká republika a další země ve střední Evropě, nejnižší Austrálie či Nový Zéland.

Indie, ilustrační foto

Dvě hrozby naráz: Covid a smog. Dillí chce před zimou vyčistit ovzduší

Svět

Úřady indického hlavního města Dillí zahájily kampaň, jejímž cílem je snížit míru nečistot v ovzduší před blížící se zimou, kdy se město pravidelně dusí smogem. Úřady zároveň varovaly, že znečištěné ovzduší může zhoršovat průběh onemocnění covid-19, informovala agentura AP.

Ilustrační foto

Jak pandemie změnila ovzduší nad Evropou? Podívejte se na satelitní snímky

Svět

Znečistění ovzduší nad evropskými metropolemi je v době omezení zavedených v boji proti koronaviru výrazně nižší než ve stejné části loňského roku. Dnes o tom na základě analýzy nových dat satelitního programu Copernicus informovala Evropská kosmická agentura (ESA). Oxidu dusičitého je zřejmě nad některými metropolitními oblastmi zhruba o 50 procent méně.

Uprchlíci, ilustrační foto

Co Čechům nahání největší strach? Oproti roku 2018 se cosi změnilo

Domov

Více než polovina Čechů má z něčeho obavy. Lidé se nejčastěji bojí migrace, vlastního zdraví a zhoršování životního prostředí. Pocit bezpečí v ČR a v místě svého bydliště má téměř 90 procent dotázaných, což je stejný výsledek jako v předchozích dvou letech. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Smog

Miliony mrtvých ročně. Experti varují před zabijákem, který je horší než HIV

Svět

Téměř 8,3 milionu lidí ve světě zemřelo v roce 2017 předčasně vinou znečištění životního prostředí, což bylo více než v důsledku kouření (6,6 milionu) a o poznání více než na HIV, malárii či tuberkulózu (2,4 milionu). Vyplývá to ze zprávy Globální aliance pro zdraví a znečištění (GAHP), o které informoval britský deník The Guardian.

Smog

Svět

Evropu halí tichý zabiják. Ročně kvůli němu zemřou statisíce lidí

Předběžné výsledky nejnovějšího výzkumu naznačují, že špinavý vzduch může ovlivňovat všechny buňky v těle. Počet zdravotních problémů spojených se znečištěním ovzduší by mohl být mnohem vyšší, než se původně myslelo. Vypadá to, že špatné ovzduší zvyšuje riziko srdečního selhání, infekce močových cest nebo onemocnění Parkinsonovou chorobou.

Demonstrace v Praze

Za lepší ochranu klimatu bude protestovat celý svět

Svět

Několik dní před začátkem klimatické konference OSN v Madridu se dnes po celém světě uskuteční demonstrace za lepší ochranu klimatu. Podle iniciativy Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), která protesty svolala, vyjdou do ulic opět stovky tisíc lidí ve více než 2400 městech světa včetně desítky měst v Česku. Příznivci hnutí, které inspirovala švédská aktivistka Greta Thunbergová, koordinují celosvětový protest již po čtvrté.

Stavba dálnice D8

Vláda ČR schválila novelu, která má zrychlit přípravu dálnic

Domov

Příprava velkých dopravních staveb by se měla zkrátit ze současných až 13 let zhruba o třetinu. Měla by tomu pomoci novela tzv. liniového zákona, jejíž návrh dnes schválila vláda. Kabinet o tom informoval na twitteru. Novela by měla výrazně zjednodušit povolovací procesy, jež často začátky staveb zdržují. Letos stát zprovozní celkem 34 kilometrů nových dálnic, loni to byly čtyři kilometry.

Rusko

Ruská prokuratura si posvítí na "sibiřské Maledivy"

Svět

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá "sibiřské Maledivy", se začala zabývat tamní prokuratura. A to ne kvůli nebývalému zájmu, jaký tato nádrž na odpad z uhelné elektrárny vyvolala mezi ruskými uživateli instagramu, ale kvůli možnému porušení předpisů o ochraně životního prostředí.

plasty

Svět

Plasty v oceánech jsou větší hrozbou, než se myslelo

Plasty v oceánech jsou pro tamní faunu ještě větší hrozbou, než se myslelo. Vědci nyní zjistili, že bakterie dokáží slepovat mikroskopické částečky plastů dohromady. Větší útvary pak mohou zvířata považovat za potravu a v důsledku jejich pozření zemřít. Do moří a oceánů přitom ročně vyhodíme 8 milionů tun plastů.

Ilustrační foto

Se Zemí je amen? Nastane klima jako před třemi miliony let, děsí meteorologové

Počasí

Množství oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře bylo v loňském roce opět rekordní. Oznámila to dnes Světová meteorologická organizace (WMO), která je agenturou OSN. Koncentrace jednoho ze skleníkových plynu dosáhla 405.5 ppm (částic na milion). V roce 2016 to bylo 403,3 ppm, v roce 2015 400 ppm. Podle WMO to přitom nevypadá, že by se měl stoupající trend v dohledné době změnit.

Ilustrační foto

Svět

Svět je zachráněn? Vědci mají po dlouhé době dobrou zprávu

Brusel - Nejnovější statistiky EU mluví zcela jasně ve prospěch evropské zelené politiky. Podle údajů z roku 2017 se podařilo zvýšit až o 70 % průměrnou spotřebu fosilních paliv, díky čemuž se snížila emise skleníkových plynů. Informoval o tom server Politico.eu.

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy